Paşte 2023. Cu cât se vinde carnea de miel

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Friptura de miel. Foto: Pexels.com
Friptura de miel. Foto: Pexels.com
Ingredientele din care se fac preparatele tradiţionale pe care le pregătesc românii de sărbători au preţuri din ce în ce mai piperate. 

Preţul cărnii de miel cu ocazia Sărbătorilor Pascale se va situa în jurul valorii de 40-45 lei/kg, în carcasă, şi 17-20 de lei, în viu, potrivit estimărilor făcute, miercuri, de crescătorii de ovine din judeţul Hunedoara.

"Preţurile sunt aproape similare celor de anul trecut, chiar dacă am avut o iarnă grea, iar costurile cu animalele au crescut. Anul trecut kilogramul de carne de miel în carcasă se vindea cu preţuri între 35 şi 40 de lei. Anul acesta, preţul se va situa în jurul valorii de 40-45 de lei pe kilogram, pentru mieii care se vând direct de la ciobani", a declarat, pentru Agerpres, preşedintele Asociaţiei Crescătorilor de Ovine "Retezatul", Pavel Iovăneasă.

Potrivit acestuia, crescătorii de ovine au oferit deja miei la export, prin intermediul centrelor de colectare, preţul negociat pentru animalele în viu fiind cuprins între 17 şi 20 de lei pe kilogram. Cel mai bine au fost plătiţi mieii cu o greutate mai mică de 20 de kilograme.

"Miei sunt destui, cu toate că anul acesta am avut parte de condiţii mai vitrege - zăpadă mare şi ploi, iar afară a fost mult mai frig, în primăvară. Nu vor fi probleme cu asigurarea cărnii de miel pentru Sărbătorile de Paşti. Cumpărători să fie, că miei avem!", a dat asigurări Pavel Iovăneasă.

Asociaţia Crescătorilor de Ovine "Retezatul" reuneşte peste 200 de oieri din Ţara Haţegului şi Valea Jiului. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Cadastru / Foto: Freepik
Lingou de aur
Mike Huckabee, ambasadorul SUA în Israel
Jerome Powell

Fed nu mișcă dobânda, dar avertizează: vine stagflația!

Rezerva Federală a Statelor Unite (Fed) a decis miercuri...

Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
BVB
Programe AFM 2025
Oameni pe strada

Doar 3 români din 10 au loc în adăposturi în caz de război

Lipsa unei strategii naționale, adăposturi construite...

Transelectrica
Showroom / Foto: Freepik

APIA condamnă suspendarea programului "Rabla" 2025

APIA avertizează: decizia AFM de suspendare a Rabla Auto...

Avioane Craiova
Reuniunea G7 din Canada
Andrei Șercanean
Ridesharing
Doraly

Comisarii ANPC au găsit nereguli grave la Doraly 1 și 2

Comisarii pentru protecţia consumatorilor au aplicat,...

Cosmin Marinescu
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu

Leul a pierdut teren în faţa euro şi a dolarului

Leul s-a depreciat, miercuri, în raport cu principalele...

București / Foto: Oana Pavelescu
Freepik.com
ANAF
SUA-Rusia / FOTO: Freepik
Kelemen Hunor
Foto: Freepik.com
Bitcoin / FOTO: Freepik
Transelectrica

pixel