Avertisment CFA România: Risc de falimente într-un scenariu de stagflație
Într-un context economic marcat...
"După cum ştiţi, este în cadrul acestei ordonanţe şi legat de Pilonul II de pensii. Sunt mai multe aspecte, după cum ştiţi, 2% poate să şi-l retragă, dar părerea noastră, şi rămâne să vedem ce s-a întâmplat şi în Comitetul Economic şi Social, este (...) să meargă în Pilonul I sau în Pilonul II de pensii, astfel încât persoana respectivă să nu-şi retragă banii să-i cheltuie şi să rămână fără o protecţie socială, să poată să aibă o alternativă", a precizat Dăncilă, citată de Agerpres.
Întrebată de ce Pilonul II nu poate rămâne în forma actuală, Viorica Dăncilă a răspuns că acest lucru va fi explicat de către ministrul Muncii. "Avem o argumentare făcută, o să iasă şi o să vă explice ministrul Muncii", a conchis premierul.
Citește și:
PENSII, schimbări majore. Precizări de ultimă oră pentru Pilonul II
Proiectul de ordonanță de urgență referitoare la noile măsuri fiscale prevede posibilitatea ca cei care au cotizat până acum la Pilonul II de pensii să retragă banii, dacă doresc acest lucru.
Președintele PSD, Liviu Dragnea, a precizat că ordonanța ar putea fi adoptată vineri de către Guvern. ”Se pare că mâine va fi adoptată ordonanţa. A fost nevoie de câteva reglaje în ceea ce priveşte formulările, prevederile rămân aceleaşi”, a spus Dragnea.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Într-un context economic marcat...
Peste 33.600 de locuri de muncă...
Banca Națională a României a...
Europa pierde teren în fața SUA...
BMW recheamă la service sute...
Heineken, al doilea producător de bere din lume, a...
Curtea Constituțională a...
Alertă de securitate informatică.
Aderarea României la OCDE, previzionată pentru acest an,...
Creșterea spectaculoasă a...
Oficiul Român pentru Drepturile...
Un român din doi a ales să consume bere în timpul...
Platformele chineze de comerț...
Prețurile aurului și ale altor...
Guvernul este nevoit să decidă...
Gigantul auto Ford a...
Temerile legate de impactul...