Peste 550 de IMM-uri au beneficiat de finantari cu garantie COSME

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
CEC Bank / Foto: Oana Pavelescu
CEC Bank / Foto: Oana Pavelescu
CEC Bank a finantat, in ultimele sase luni, peste 550 de IMM-uri din Romania in cadrul programului COSME – Facilitatea de Garantare a Creditelor. Valoarea finantarilor a fost de 120 milioane lei, Banca epuizand astfel plafonul contractat.

In baza Acordului incheiat in cursul acestui an intre CEC Bank si Fondul European de Investitii, companiile romanesti au beneficiat de finantari in conditii favorabile de garantare, fara comisioane asociate, fiind astfel in masura sa isi puna in aplicare proiectele de afaceri in domenii precum industrie, servicii, constructii, turism s.a.

"CEC Bank se reafirma drept un partener de incredere pentru intreprinderile mici si mijlocii din Romania, venind in sprijinul acestora cu produse si servicii care raspund nevoilor de dezvoltare pe termen mediu si lung. Banca noastra va continua sa se implice in implementarea de noi instrumente de finantare si garantare, facilitand accesul companiilor romanesti la solutii financiare flexibile si moderne", a declarant domnul Bogdan Constantin Neacsu, Director general - Presedinte al Comitetului de Directie al CEC Bank.

Finantarile au fost acordate cu garantia oferita prin programul Uniunii Europene pentru Competitivitatea Intreprinderilor Mici si Mijlocii (COSME, 2014-2020) si Fondului European pentru Investitii Strategice (EFSI), infiintat in cadrul Planului de investitii pentru Europa. Scopul EFSI este de a sprijini finantarea si implementarea investitiilor productive in Uniunea Europeana si de a asigura accesul sporit la finantare.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ispectori ai ANAF și Vamei
Oameni pe stradă
Adrian Negrescu
Donald Trump
Foto: Oana Pavelescu
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Dosare ANAF. Freepik.com
Elon Musk / Foto: Gage Skidmore / Flickr
Benzinărie Lukoil

Un jucător saudit intră în cursa pentru activele Lukoil

Compania saudită Midad Energy a devenit unul dintre...

Inspector antifraudă, ANAF
Vânzare online / Foto: Freepik
Kaufland. Foto: Mihai Ciobanu

Programul magazinelor Kaufland de Crăciun și de Revelion

Kaufland România anunță programul de funcționare al...

Investiții / Foto: Freepik
TVA / Foto: DCBusiness
Documente
Volodimir Zelenski și Donald Trump / Foto: Reuters / Kevin Lamarque
Delegațiile din Ucraina și SUA
REMAT
Uzină Ford / Foto: Flickr

Ford pune frână producţiei de vehicule electrice

Ford reduce drastic gama de vehicule electrice.

Atacurile cibernetice au devenit normă în spațiul digital din România
Fermieri / Foto: Freepik

25 de milioane de euro sprijin pentru fermierii români

Fermierii români vor beneficia de un sprijin financiar...

Dronă militară / Foto: Freepik
Uzină auto / Foto: Flickr
Casă de schimb valutar / Foto: Oana Pavelescu
Supermarket. Freepik.com
Factura. Freepik.com

pixel