Petrolul s-a ieftinit brusc! Ce s-a întâmplat

Autor: Simona Haiduc
Data actualizării:
Data publicării:
În cadrul tranzacțiilor bursiere, prețul petrolului marca Brent a coborât de la 80 de dolari/baril la 76,14 dolari. O mișcare determinată de planurile Arabiei Saudite de a crește producția până la un nivel record.

Prețul petrolului a pierdut brusc 3,5 dolari/baril din cauza intențiilor Riadului de a-și majora producția, scrie Wall Street Journal.

Ministrul energiei al regatului saudit, Halid al-Fatih a anunțat că țara sa va crește producția de țiței până la 11 milioane de barili pe zi, față de 10,7 milioane în prezent.

Dacă planurile vor fi puse în aplicare, noul nivel va fi unul record din întreaga istorie a producției de petrol din Arabia Saudită. Această decizie va ajuta economia mondială să evite consecințele sancțiunilor americane impuse Iranului, cred analiștii Commerzbank.

Pe fondul creșterii producției, cererea ar putea înregistra o scădere. ”Prețul petrolului este sub presiunea unor factori fundamentali, precum prognoza FMI de încetinire a creșterii globale”, au explicat experții în domeniu.

Temerile pieței au fost accentuate și de datele privind evoluția PIB-ului Chinei în trimestrul trei al acestui an, care indică o frânare a creșterii economice la 6,5%.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Factură energie electrică
Foto: Facebook Hidroelectrica

Schimbări majore în facturile Hidroelectrica

Hidroelectrica transmite clarificări referitoare la cota...

Contabili / Foto: Freepik
Întâlnirea dintre Donald Trump și Vladimir Putin în Alaska

Ce vrea Putin în schimbul unui acord de pace în Ucraina

Putin cere cedarea Donbasului și renunțarea Ucrainei la...

TVA
Birou. Foto: Freepik.com
Nunta. Freepik.com
Contabili
Muncitori / FOTO: Freepik
Factura. Foto: Pexels.com
Nord Stream 2
Uzina Volkswagen din Wolfsburg, Germania
Criptomonezi / Foto: Freepik
Google
Intrarea în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
Bursa de Valori București / Foto: BVB.ro
Ilie Bolojan / Foto: Guvernul României
La bursă / FOTO: Freepik
e-Factura / Foto: Freepik
Lei / sursa foto: Freepik.com
Foto: Mihai Ciobanu
Dragoș Pâslaru
Hacker. Freepik.com
freepik.com
freepik.com

Cum vrea Berlinul să fure turiştii din Paris, Roma şi Madrid

Pe măsură ce tot mai multe orașe din sudul Europei se...

ANAF / Foto: DCBusiness

pixel