Piața farmaceutică. Patru companii vor să pună mâna pe Biogaran

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Medicamente
Medicamente
Este vorba despre două laboratoare indiene, un fond britanic și o companie franceză. Parisul ar dori ca Biogaran să rămână o firmă franceză.

Va rămâne Biogaran o companie franceză? În orice caz, la asta speră compania farmaceutică Benta Lyon, care a depus sâmbătă o ofertă de cumpărare pentru o sumă cuprinsă între 800 și 900 de milioane de euro pentru marca deținută până acum de laboratorul Servier.

O sumă vizibil mai mare decât celelalte două oferte de preluare de la grupurile indiene Torrent Pharmaceuticals și Aurobindo Pharma, potrivit unei surse citate de AFP. Fondul britanic de investiții BC Partners rămâne și el în cursă, dar nu se știe cât este dispus să cheltuiască. 

Termenul limită pentru depunerea ofertelor de cumpărare, închis inițial pe 11 iunie, a fost prelungit. Structura operațiunii Benta prevede finanțare prin datorii și printr-un fond european de investiții care ar fi minoritar.

Această companie din Lyon produce și comercializează medicamente, inclusiv generice, precum și dispozitive medicale. În 2020, ea a preluat site-ul Famar din Saint-Genis-Laval, lângă Lyon. În prezent, medicamentele generice reprezintă 30% din afacerea companiei. Printre clienții săi se numără gigantul francez Sanofi, laboratoarele Delbert și americanul Procter and Gamble, care a păstrat o gamă de produse de sănătate fără prescripție medicală.

O treime din piața de generice

Benta Lyon aparține holdingului francez Benta SAS, deținut de investitorul libanez Bernard Tannoury, și are 118 de angajați cu o cifră de afaceri estimată de 24 de milioane de euro în acest an.

Confruntat cu un risc de relocare a productiei, executivul francez si-a rezervat posibilitatea activării procedurii de control al investițiilor străine în Franța în cazul unei eventuale preluări a Biogaran de către un actor străin.

Mizele în ceea ce privește suveranitatea sănătății sunt importante deoarece Biogaran deține aproape o treime din piața de medicamente generice din Franța și una din opt cutii de medicamente este vândută sub marca sa în farmacii.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Foto: Freepik.com
Documente ANAF. Freepik.com
Vidraru. Foto: Freepik.com
Lucrător petrolier / FOTO: Freepik
bloc. Freepik.com
CFR Călători
Magistrații au trimis înapoilla DIICOT dosarul
NASA / Foto: NASA
Freepik.com

SUA avertizează: Amenințarea Chinei este reală și iminentă

SUA cer aliaților din Asia să-și mărească bugetele de...

Foto: Freepik.com
Modificarea PNRR
BVB
Ceasuri Rolex

Piața ceasurilor de lux, lovită de tarifele lui Trump

Piața ceasurilor de lux second-hand a explodat la...

Fotbal / FOTO; Freepik

Valoarea uluitoare la care a ajuns clubul Real Madrid

Real Madrid a atins o valoarea uluitoare.

Guvernul se implică în salvarea Salinei Praid

Prim-ministrul interimar Cătălin Predoiu a decis...

Foto: Freepik.com
Foto: Pexels.com
Freepik.com
Foto: Mihai Ciobanu
Marcel Boloș / FOTO: George Călin / Inquam Photos
Ilie Bolojan
Donald Trump a prezentat proiectul Golden Dome
Lockheed Martin F-35
Taxarea inversa TVA. Freepik.com
foto: Freepik.com
Reactoarelor Modulare Mici (SMR) / Foto: NuScale

pixel