Primul telefon pliabil al Samsung ajunge în magazine

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Telefoanele Galaxy Fold ajung în magazine
Telefoanele Galaxy Fold ajung în magazine
Grupul sud-coreean Samsung a anunţat joi că noul său model de smartphone pliabil Galaxy Fold va fi disponibil începând de vineri pe piaţa din Coreea de Sud, la patru luni după ce aceeaşi companie a fost nevoită să amâne lansarea din cauza unor probleme la ecranul dispozitivului, transmite AFP.

Cel mai mare producător mondial de smartphone-uri a avut nevoie de opt ani pentru a dezvolta modelul Galaxy Fold, însă, la finele lunii aprilie anul curent, a fost nevoit să amâne lansarea pe piaţă a produsului în cauză deoarece, la doar câteva zile de utilizare, cei care testau telefonul au descoperit crăpături în ecranul pliabil al acestuia.

Confruntat cu o scădere a profitului din cauza încetinirii pieţei de smartphone-uri, dar şi a concurenţei din ce în ce mai puternice a producătorilor chinezi, gigantul sud-coreean mizează foarte mult pe acest dispozitiv, care costă 2.000 de dolari, pentru a relansa cererea.

Telefoane cu ecran pliabil. Ba sunt, ba nu sunt

Decizia de a amâna lansarea noului său model pe piaţă a fost o lovitură dură pentru o companie care se laudă cu inovaţiile tehnologice, cu atât mai mult cu cât vine la trei ani după retragerea modelului Galaxy Note 7, din cauza unor probleme la baterie, care se supraîncălzea.

După mai multe luni în care susţine că a rezolvat problemele la Galaxy Fold, un smartphone pliabil care poate funcţiona cu noile reţele 5G, Samsung a anunţat că acesta va fi disponibil începând de vineri în Coreea de Sud, iar ulterior pe o serie de pieţe alese cu atenţie, precum SUA şi Franţa.

Modelul Galaxy Fold este promovat drept "primul smartphone pliabil din lume", chiar dacă rivali, precum Huawei, au intrat şi ei în cursa pentru dezvoltarea de telefoane cu ecran pliabil. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Un început frumos
Gabriela Nistor, CEO Salt Bank
Hollywood / sursa foto: Pexels.com
Versace și alte mărci de lux vor fi vândute unei multinaționale americane
Prosumatori. Foto: Freepik.com
Bani
ANAF / Foto: Oana Pavelescu
Cip / sursa foto: Freepik.com

Google atacă dominația Nvidia și lansează Ironwood

Alphabet dezvăluie cipul Ironwood, dedicat exclusiv...

Apple

Panică majoră la Apple. Gest disperat al companiei

Gigantul american din domeniul tehnologiei Apple a...

Project 2025 / Foto: DonkeyHotey / Flickr
Totul crește / FOTO: Freepik
Mihai Daraban
electricitate
O persoană numără bani / Foto: DCBusiness
Peter Navarro și Donald Trump
La benzinărie / FOTO: Freepik
Francois Villeroy de Galhau / FOTO: Wikipedia
Reciclare / Foto: Freepik
Bebeluș / FOTO: Freepik
Bogdan Ivan
Sigla Renault
Dolari / Foto: Freepik

Dolarul își revine din amețeală și urcă în fața euro

Dolarul american și-a recăpătat din avânt, după ce...

Nu toți acceptă însă / FOTO: Freepik

China caută aliați împotriva tarifelor impuse de SUA

O încercare ce se dovește însă destul de dificilă. 

Foto: Freepik.com

Acțiunile chineze ar putea fi radiate din SUA

Un risc crescut, dar fără măsuri iminente.

Depozit
Știrile dimineții
Foto: Freepik.com
Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook

pixel