Radu Oprea, vestea zilei pentru microîntreprinderi privind taxarea profitului

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Radu Oprea
Radu Oprea
EXCLUSIV
Ştefan-Radu Oprea, ministrul Economiei, Antreprenoriatului şi Turismului, a făcut o serie de afirmații interesante pentru mediul de afaceri în cadrul emisunilor DCNews TV.

Întrebat de Bogdan Chirieac despre măsurile fiscale pe care Guvernul le pregătește și pe care microîntreprinderile le așteaptă cu teamă, Ştefan-Radu Oprea a făcut o declarație liniștitoare pentru mediul de afaceri, în sensul că profitul nu va fi taxat.

Ministrul Economiei a spus că măsurile agreate în coaliție în ceea ce privește taxarea profiturilor prevăd o taxă de 1% pentru companiile cu o cifră de până la 60.000 € iar cele care au profit de între 60.000 și 500.000 de euro vor fi taxate cu 3% din cifra de afaceri.

Această veste era așteptată de peste 200.000 de microîntreprinderi unde sunt angajați în jur de un milion de oameni.

Măsuri care vor privi măsuri privind slariile minime. Acestea vor crește la 3.300 de lei și 4.500 de lei în construcții.
Ministrul Oprea a subliniat că mediul de afaceri are nevoie de personal calificat însă în ultima perioadă astfel de angajați sunt dificil de găsit, iar acest lucru este una dintre principalele preocupări care există la nivelul Guvernului.
 

Mai multe detalii despre deciziile luate în Guvern dar și multe altele puteți afla urmărind mai jos emisiunea.

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ședință de guvern
Foto: Freepik.com
Metrou București
Freepik.com
Foto: AI Freepik.com
Dolari și aur / Foto: Freepik
Foto: Freepik.com
Donald Trump JR
Titluri de stat Fidelis
Paris. Foto: Mihai Ciobanu
Mașini în parcare / Foto: Unsplash
Donald Trump / Foto: Casa Albă
Taipei / FOTO: Wikipedia

Experții BofA, despre paradoxul fiscal al Taiwanului

Un raport al Bank of America (BofA) a scos în evidență...

Donald Trump
Wall Street / Foto: Unsplash
foto: Freepik.com
Parc eolian
Programul Sprijin pentru România
Cumpărături ”inteligente” / FOTO: Freepik

Americanii pot face cumpărături direct prin ChatGPT

La o solicitare formulată în limbaj obișnuit, ChatGPT...

Dolari

Dolarul, incapabil să reziste pe o linie de plutire

Dolarul a scăzut luni, în absența unor schimbări reale...

Unul dintre laboratoarele AstraZeneca / FOTO: https://www.astrazeneca.com/

AstraZeneca transferă o parte din producție în Statele Unite

Gigantul farmaceutic britanic AstraZeneca a anunțat...

Plantație de orez / FOTO: Freepik

Mai puțină apă, același randament: Pariul orezului chilian

Un experiement efectuat în câmpiile din sudul Chile, tot...

Bani / FOTO: Freepik
La bursă / FOTO: Freepik

Materii prime: Petrolul evoluează împotriva curentului

Un tur de orizont al pieței materiilor prime, pentru a...

Satelit / FOTO: Freepik
Vapoare / Foto: Freepik

pixel