Rata şomajului în Bucureşti a scăzut la 0,62%, în aprilie 2025

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Bucuresti / Foto: Oana Pavelescu
Bucuresti / Foto: Oana Pavelescu
Un număr de 7.823 de şomeri, dintre care 4.477 femei, se aflau în evidenţele Agenţiei Municipale pentru Ocuparea Forţei de Muncă Bucureşti la finele lunii aprilie 2025 iar rata şomajului a scăzut la 0,62%, informează un comunicat al instituţiei.

Comparativ cu luna precedentă, când rata şomajului a fost de 0,63%, în luna aprilie acest indicator s-a diminuat cu 1,59%.

Din totalul de 7.823 persoane înregistrate în evidenţele AMOFM Bucureşti, 1.533 erau beneficiari de indemnizaţie de şomaj, iar 6.290 erau şomeri neindemnizaţi. Toţi şomerii înregistraţi proveneau din mediul urban.

Potrivit datelor AMOFM Bucureşti, cei mai mulţi şomeri făceau parte din grupele de vârstă 30-39 de ani (2.024 persoane), 40-49 de ani (1.833 persoane) şi 50-55 ani(1.623 persoane).

Şomerii cu studii liceale au ponderea cea mai mare în totalul şomerilor înregistraţi în evidenţele AMOFM Bucureşti (37,68%), urmaţi de cei cu studii superioare (26,35%), iar 17,77% au absolvit şcoala profesională/de arte şi meserii. Şomerii care au studii gimnaziale reprezintă 15,39% din totalul şomerilor înregistraţi, cei cu studii postliceale sunt 2,2%, iar cei cu studii primare şi fără studii, 0,61%.

Structura şomerilor înregistraţi pe nivel de ocupabilitate, stabilit prin profilare, se prezintă astfel: 1.291 persoane foarte greu ocupabile, 2.422 greu ocupabile, 2.326 mediu ocupabile, iar 1.784 sunt persoane uşor ocupabile.

"Încadrarea într-o categorie de ocupabilitate se realizează ca urmare a activităţii de profilare a persoanelor înregistrate în evidenţele noastre", precizează AMOFM Bucureşti. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Taxa majorată cu 50%
Nicușor Dan
Ilie Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Schimb valutar
Inquam Photos / George Calin

Protestele din 2024–2025: România între stradă și urne

Între decembrie 2024 și mai 2025, România a traversat...

Transelectrica / FOTO: Facebook
Oameni pe stradă / Foto: Freepik
Dealerii valutari nu afișează prețul real al monedelor pe panourile lor din cauza fluctuațiilor mari ale cursului dolarului / Foto / Reuters / Fatemeh Bahrami / Anadolu
Vienna Insurance Group
Fabrică de lapte / Foto: Freepik
CCR a decis / Foto: Freepik
ANAF / Foto: DCBusiness
Contor electric

Se dau bani pentru energie! Tot ce trebuie să știți

Românii aflați în situație de sărăcie energetică pot...

Jean Ivan, noul director interimar al Romsilva

Romsilva are un nou director intermediar

Jean Vişan, noul director general interimar al Romsilva....

Casa de schimb / Foto: Arhivă
Neodimium pur
Datorii la stat / Foto: Freepik
Analistul economic Adrian Negrescu / FOTO: Facebook
Fabrica de reciclare / Foto: Freepik
BVB
Om de afaceri vorbeste la telefon / Foto: Freepik
Eoliene / Foto: Freepik
Microbuz / Foto: oglindadeazi.ro
foto: pexels.com
SpaceX
Cristian Popa, BNR
Ilie Boloja și Sorin Grindeanu / Foto: George Călin / Mălina Norocea / Inquam Photos

pixel