Produsele nealimentare susțin creșterea retailului în primele șase luni din 2025
Cifra de afaceri din comerţul...
Potrivit unui comunicat al CCIR, transmis Agerpres, întâlnirea dintre preşedintele Camerei de Comerţ şi Industrie a României (CCIR), Mihai Daraban și directorul general al Japan External Trade Organization (JETRO) România, Keisuke Mizuno a avut loc la 4 martie și a marcat încheierea mandatului reprezentantului JETRO România. În cadrul aceleiaşi întâlniri a fost prezentat noul director general al organizaţiei, Shigeyo Nishizawa.
"Japonia este un partener economic esenţial pentru România, fiind una dintre puţinele state G20 care nu este membră a Uniunii Europene cu care am reuşit să avem o balanţă comercială excedentară. Astfel, ca urmare a intrării în vigoare, de la 1 februarie 2019, a Acordului de Parteneriat Economic Uniunea Europeană - Japonia (EPA), exporturile României au crescut cu 62% la nivelul lunii noiembrie 2020, raportat la perioada similară din 2019. Un exemplu elocvent, în sensul relaţiilor economice foarte bune dintre cele două state, îl reprezintă recenta înfiinţare a unei sucursale japoneze pentru operaţiuni de logistică în Portul Constanţa, precum şi faptul că terminalul de containere din acelaşi port a fost construit pe baza finanţării primite de la Banca Japoniei", a susţinut Mihai Daraban.
Citește și: Cât de grave sunt noile forme de COVID-19. Răspunsul specialiștilor
La rândul său, Keisuke Mizuno, aflat la final de mandat, a apreciat în mod deosebit parteneriatul cu CCIR, desfăşurat timp de peste cinci ani, subliniind profesionalismul, seriozitatea şi implicarea instituţiei în promovarea intereselor mediului de afaceri din România.
Totodată, noul director general JETRO România, Shigeyo Nishizawa, a asigurat partea română că va acţiona intens pentru o dezvoltare continuă a relaţiilor comerciale dintre cele două state, valorificând poziţia CCIR de reprezentant de vârf al comunităţii de business din ţara noastră.
CCIR şi JETRO România au dezvoltat, în ultimii cinci ani, o relaţie interinstituţională foarte activă, concretizată printr-o serie de evenimente comune, precum: ediţiile din 2017 şi 2020 a "Parts Components Procurement Exhibition", misiunile economice japoneze în România din 2018 şi misiunea economică organizată de CCIR la Tokyo şi Osaka, în noiembrie 2019.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Cifra de afaceri din comerţul...
De la datele economice la rezultatele financiare ale...
- Firmele cu afaceri peste un...
Sistemul Național de Import –...
Sicriul cu trupul neînsufleţit...
OpenAI ar putea ajunge la o...
ANAF a pus în transparenţă un...
Ion Iliescu, fost președinte al României, a decedat la spitalul Prof. Dr....
Bursa de la Bucureşti a închis...
Furia sindicală: Salariații se...
Curs valutar BNR, 5 august 2025.
BNR anunță: Scădere ușoară a...
Preţurile imobiliarelor...
Ziua de 7 august 2025 a fost declarată zi de doliu...
CNIR lansează o versiune...
Preţul poliţei de asigurare...
Nissan Motor a început negocierile cu sindicatul care îi reprezintă pe...
Taxele locale din România vor creşte, semnificativ, de...