Arieratele bugetului general consolidat au scăzut la 520 milioane de lei
Arieratele bugetului general...
Rubla rusească s-a depreciat, depășind pragul de 100 de unități pentru un dolar american, afectată de reducerea ofertei de valută din partea exportatorilor la începutul lunii.
Stabilă la începutul sesiunii, devalorizarea rublei a venit în momentul în care Putin și-a început discursul de la Soci, afirmând că Statele Unite încearcă să își impună hegemonia și că războiul din Ucraina arată cât de mult a pierdut Occidentul contactul cu realitatea.
Țițeiul Brent, o referință globală pentru Rusia, ca exportator principal, a crescut cu 0,1%, la 85,55 dolari pe baril, dar anterior a atins un minim al ultimelor cinci săptămâni, după o cădere bruscă în sesiunea anterioară.
Această scădere ar putea pune presiune din nou asupra rublei, a declarat analistul șef al Banki.ru, Bogdan Zvarich. Dar prețurile petrolului sunt încă mai mari decât au fost în cele mai multe luni ale acestui an.
Veniturile din petrol și gaze ale Rusiei au crescut în septembrie, stimulate de prețurile mai mari ale petrolului și de faptul că Moscova găsește noi destinații de export, după ce plafoanele de preț occidentale și embargoul asupra exporturilor de petrol pe cale maritimă au redus veniturile din energie.
Aceste venituri vor continua probabil să își revină în octombrie, datorită modificărilor fiscale și prețurilor ridicate ale materiilor prime.
Astfel, indicii bursieri ruși au fost în scădere. Indicele RTS, denominat în dolari, a scăzut cu 0,5%, la 986,2 puncte. Indicele rusesc MOEX, bazat pe ruble, a rămas neschimbat la 3.133,4 puncte.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Arieratele bugetului general...
Conform sondajelor la ieșirea de la urne, CDU/CSU au...
România, în fruntea producției...
Favoriți în sondaje,...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...
Termenele de livrare care ar putea determina...
Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...
Aplicația de inteligență...