Pașapoartele românești se schimbă radical din septembrie
Guvernul a adoptat o hotărâre prin care schimbă atât...
În primul semestru din 2025, Rusia a înregistrat un deficit bugetar de 3.690 miliarde de ruble (46,89 miliarde de dolari), sau 1,7% din PIB, acelaşi nivel aşteptat pe ansamblul acestui an, a anunţat luni Ministerul de Finanţe, transmite Reuters.
Deficitul din perioada ianuarie-iunie 2025 este mai ridicat decât în primele cinci luni din acest an, când s-a situat la 1,5% din PIB. În primul semestru din 2024 deficitul bugetar al Rusiei a fost de doar 0,3% din PIB.
Cheltuielile fiscale au crescut cu 20,2% în primul semestru din 2025, iar veniturile cu doar 2,8%, a informat Ministerul de Finanţe.
Veniturile Rusiei din petrol şi gaze au scăzut în ritm anual cu 17% perioada ianuarie-iunie 2025.
În aprilie, Ministerul de Finanţe anunţa că se aşteaptă la un deficit de 1,7% din PIB în 2025, de la un nivel de 0,5% din PIB previzionat anterior, după ce a revizuit în jos cu 24% estimările privind veniturile din energie, din cauza unei perioade prelungite de preţuri scăzute ale petrolului.
Cheltuielile din domeniul apărării au fost majorate cu un sfert în 2025, la 6,3% din PIB, cel mai ridicat nivel din timpul Războiului Rece. Anul acesta, cheltuielile din domeniul apărării sunt responsabile pentru 32% din totalul cheltuielilor bugetare, în contextul conflictului din Ucraina.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Guvernul a adoptat o hotărâre prin care schimbă atât...
Ministerul Finanțelor a...
Ministerul Dezvoltării,...
Bucureștenii și turiștii care...
Producţia de gaze a României a...
Guvernul urmează să aprobe prin...
Cea de-a 47-a ediţie a programului "Litoralul pentru...
Spotify va majora prețurile pe măsură ce investește în...
Un număr de 407.854 de persoane...
Decizie privind plata...
Bagdadul vizează independența...
Ministerul Investițiilor și...
Un tânăr designer auto, devenit...
Luni, 25 august, este termenul...
Guvernul a aprobat criteriile...
Poliția din Dubai a dejucat în...
Canicula diminuează recolta de...
Hidroelectrica vine cu...
Administrația Trump plănuiește...
Direcția Generală Antifraudă...
Ghidul Rabla Auto a intrat în dezbatere publică....
Guvernul a decis amânarea...