Scădere importantă a numărului de firme radiate la nivel naţional

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
28.866 firme au fost radiate la nivel naţional în primele 4 luni din 2025 arată datele Oficiului Naţional al Registrului Comerţului (ONRC).

Un număr de 28.866 firme au fost radiate la nivel naţional, în primele patru luni din 2025, cu 11,52% mai puţine comparativ cu perioada similară din 2024, conform statisticilor Oficiului Naţional al Registrului Comerţului (ONRC).

Cele mai multe radieri au fost înregistrate în municipiul Bucureşti, respectiv 4.903 (număr în scădere cu 0,47% faţă de primele patru luni din 2024), şi în judeţele Cluj (1.434, -12,56%), Bihor (1.189, +12,49%), Timiş (1.140, -13,24%), Iaşi (1.136, +1,88%), Ilfov (1.053, -3,66%) şi Constanţa (1.023, -17,9%).

La polul opus, cele mai puţine radieri au fost consemnate în judeţele Ialomiţa (149, în scădere cu 33,03% faţă de ianuarie-aprilie 2024), Călăraşi (163, -22,38%), Mehedinţi (222, -25,25%), Caraş-Severin (228, -26,45), Teleorman (227,-16,85%) şi Covasna (236, - 5,6%).

Creşteri mai semnificative ale numărului de radieri s-au înregistrat în judeţele Olt (+12,77%), Bihor (+12,49%) şi Vrancea (+12,1%), în timp ce scăderile cele mai mari au fost consemnate în Dâmboviţa (-49,41%), Ialomiţa (- 33,03%) şi Dolj (-28,3%).

Pe domenii de activitate, numărul cel mai mare de radieri a fost înregistrat în comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, repararea autovehiculelor şi motocicletelor, respectiv 6,753 (-10,44%, raportat la primele patru luni din 2024), agricultură, silvicultură şi pescuit (3.306, - 13,52%) şi transport şi depozitare (2.620, - 7,03%).

În aprilie 2025, au fost consemnat 7.860 radieri de firme, cele mai multe în Bucureşti (1.423) şi în judeţele Cluj (381), Constanţa (379), Bihor (313) şi Ilfov (315). 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Transportul aerian de mărfuri în România, în creștere cu aproape 10% în primele 9 luni din 2025 - FOTO: Freepik@eaktopapps

Recordul absolut pentru piața românească de artă sacră

O icoană pictată de Nicolae Grigorescu în tinerețe a...

Bursa de la București

Bursa de la București urcă

Bursa de Valori Bucureşti a înregistrat săptămâna aceasta creșteri importante

Covrigi. Foto: Freepik.com

Topul patiseriilor din România. Ce arată cifrele

Luca, Petru și Matei își împart piața patiseriilor.

București
Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik

ANAF. Reguli fiscale dure pentru multinaționale în 2026

Reguli noi, controale extinse și deduceri limitate:...

Tancuri rusești
Bani. Foto: Freepik.com

O primărie a fost amendată cu 70.000 de lei

Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...

Toți români vor avea un cont bancar
Ministerul Finanțelor
Vouchere de vacanță
Sediul Oracle din Austin, Texas
RCA

Ce noi reguli RCA se aplică de la 13 decembrie 2025

O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...

Scoaterea banilor din firmă se complică

Adio împrumuturi între firmă și asociat: ANAF schimbă tot

Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...

Mima Lonea din Petrila
Pană de curent / Foto: Freepik
Dolari și aur / Foto: Freepik
trenuri / Foto: Freepik
Lukoil
Femei la cumpărături cu ocazia sărbătorilor de iarnă / Foto: Freepik
Stradă aglomerată / Foto: John Mitchell / Flickr
Netflix și Warner Bros.
Ghișeu / Foto: Arhivă
Ridesharing

Controale în ride-sharing: 12.358 de autoturisme suspendate

Amenzi de peste 3 milioane de lei și mii de mașini...

Bani
Gabriel Biriș
Adrian Nica, șeful ANAF
Daniel Dăianu

pixel