Sorin Cîmpeanu: Educaţia, rol esenţial în actualul context. Provocări fără precedent

Autor: Mihai Ciobanu
Data publicării:
EXCLUSIV
Prof. univ. dr. Sorin Cîmpeanu, Vicepreședinte al Senatului României și Rector al Universităţii de Știinte Agronomice și Medicină Veterinară din București a subliniat, în deschiderea conferinţei de marţi, importanţa educaţiei în actualul context intern şi internaţional. 

"Într-un context internaţional complicat, un context geopolitic pe care-l cunoaştem cu toţii, într-un context naţional marcat de esenţa democraţiei – procesul de alegeri democratice, într-un context economico-bugetar de asemenea dificil, iată că DC Media Group găseşte resurse să iniţieze un astfel de eveniment pe care îl găsesc extrem de important.

Am fost, sunt şi voi rămâne de părere că prin educaţie se pot rezolva şi problemele amintite – contextul internaţional – putem să facem şi alegerile corecte, putem să rezolvăm şi problemele economico-bugetare. (...)

Peste toate aceste provocări se suprapune o perioadă în care trebuie să avem legislaţia subsecventă care să poată pune în operă legile educaţiei. Tot în această perioadă trebuie să răspundem provocării de utilizare a resurselor disponibile prin PNRR. Este un lucru extrem de complicat cu care se confruntă cea mai mare parte a universităţilor româneşti. Mă refer aici la cele trei linii esenţiale şi extrem de actuale: finanţarea prin PNRR a proiectelor de digitalizare, a proiectelor de dezvoltare a infrastructurii sociale şi nu în ultimul rând a proiectelor pentru susţinerea învăţământului dual. Sunt provocări fără precedent pentru că se suprapun toate aceste obiective din domeniul educaţiei: digitalizare, infrastructură şi învăţământ dual. Învâţământ dual privit ca o parte a soluţiei de răspuns la solicitarea pieţei muncii.

Prin educaţie şi printr-o dezvoltare economică aşa cum ne dorim cu toţii se pot găsi răspunsuri la cele mai multe dintre problemele care sunt la un nivel naţional şi internaţional", a declarat Sorin Cîmpeanu la deschiderea conferinţei intitulată ”Învățământul superior din România, pe harta mondială a educației”, organizată de DC Media Group, trust media din care fac parte DC News, DC Business, DC Medical, Știri Diaspora, Defense Romania, Spectacola, Astrosens, Părinți și Pitici, DC Sport, DCNewsTV și RadioDCNews.

VIDEO: 

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Contor gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Alexandru Nazare
Panou fotovoltaic
Parc de baterii
S&P Global

S&P retrogradează Franța la A+ pe fondul riscurilor fiscale

S&P Global Ratings a tăiat, printr-o acțiune...

Blocul unde are loc incendiul
Militari / Foto: Ministerul Apărării din Germania
Semnare contract. Foto: Pexels.com
Gaze cu efect de seră / Foto: Freepik
Blocul din Rahova unde a avut explozia din cauza unei acumulări de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Licitație ANAF pentru lucruri confiscate
Rafael Mariano Grossi, directorul general AIEA, la centrala nucleară de la Zaporojie / Foto: AIEA

AIEA: Reparații în desfășurare la centrala ocupată Zaporojie

Lucrările de reparație pentru reluarea alimentării cu...

ArcelorMittal
Banca Naționala a României
Electrovalvă montată pe o țeavă de gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Companii din energie, amendate. Foto: Ron Lach - Pexels
Blocul din cartierul bucureștean Rahova, distru de o explozie provocată de o acumulare de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Bani și aur
Rezultate pozitive pentru Euroins România
Adrian Nica, șeful ANAF
Contabili / Foto: Freepik

Aurul urcă, încrederea scade – explicația lui Mircea Coșea

Când piețele încep să nu mai aibă încredere în monede,...

Rovinietă
Vot în Parlamentul European
Freepik.com
Cseke Attila
Foto arhiva: Reuters
Flacără la aragaz / Foto: Freepik

Producţia de gaze a României scade, importurile explodează

Producția internă de gaze naturale a scăzut, iar...

ANAF / Foto: DCBusiness

Un nou trend ANAF: decizii de impunere cu sume estimate

Contribuabilii, în multe cazuri, întârzie cu depunerea...


pixel