Suedia dă drumul investițiilor în energia nucleară

Autor: Vlad Roibu
Data publicării:
Energie nucleară
Energie nucleară
Suedia permite acum investitorilor să construiască noi reactoare pentru generarea de energie nucleară. Această măsură vine în urma constrângerii din partea Uniunii Europene pentru realizarea tranziției verzi.

Guvernul suedez a anunţat miercuri ridicarea obstacolelor în calea construirii de noi reactoare nucleare, prin modificarea legislaţiei în domeniu, pentru a răspunde la creşterea cererii de electricitate, informează AFP.

Va trebui să fie "dublată producţia de electricitate" pentru ca tranziţia energetică să aibă succes, a precizat ministrul suedez al Mediului, Romina Pourmokhtari, potrivit căreia "energia nucleară va trebui să reprezinte o mare parte din această majorare".

Concret, Suedia va avea nevoie de echivalentul a zece noi reactoare nucleare convenţionale până în 2045, potrivit estimărilor guvernului de dreapta.

Pentru a atinge acest obiectiv, guvernul de la Stockholm a decis să întreprindă o reformă care îi permite să elimine limita actuală vizând un maxim de zece reactoare nucleare care sunt autorizate să funcţioneze în Suedia, precum şi obligaţia ca noile reactoare să fie construite pe locul unde sunt amplasate vechile unităţi. Proiectul de reformă va fi examinat de Parlamentul suedez la toamnă.

 

Care este situația energiei nucleare din Suedia în momentul de față

 

În prezent, în Suedia funcţionează şase reactoare la trei centrale nucleare diferite, puse în serviciu în perioada 1975-1985. Mai multe alte reactoare au fost oprite începând din 1999 ca urmare a unui referendum din 1980 în care cetăţenii suedezi s-au pronunţat în favoarea unui abandon progresiv al energiei nucleare.

Însă Suedia are probleme în a găsi surse alternative viabile de energie pentru a înlocui energia nucleară, în condiţiile în care sursele regenerabile nu sunt încă în măsură să îi acopere în întregime nevoile. În prezent, energia din surse nucleare reprezintă 30% din electricitatea utilizată în Suedia.

Miercuri, guvernul de la Stockholm a subliniat de asemenea importanţa cooperării internaţionale în materie de "dezvoltare de cunoştinţe" şi de "utilizare mai eficientă a resurselor" în acest domeniu.

Energia nucleară este o alternativă cu emisii reduse de carbon la combustibilii fosili şi reprezintă o componentă esenţială a mixului energetic în 13 dintre cele 27 de state membre ale UE, având o pondere de aproape 26 % din energia electrică produsă în UE, conform datelor publicate pe site-ul Parlamentului European.

În România, există două unităţi nucleare, la Cernavodă, care asigură aproximativ 20% din necesarul de energie al ţării şi 36% din energia fără emisii de CO2.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

BVB
La birou / FOTO: Freepik
Taxe / FOTO: Freepik
Mașină veche, o rablă / FOTO: Facebook AFM
Leonardo Badea
1 Cent. Foto: Freepik.com
ANAF / Foto: DCBusiness
Casă de schimb valutar
Microbuzele românești, prezentate la Bruxelles
Contor gaze / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Blocul din Rahova unde a avut loc explozia din cauza acumulării de gaze / Foto: Tudor Pană / Inquam Photos
Documente ANAF. Foto: Freepik.com

Obligații majore pentru firme până pe 31 octombrie

ANAF așteaptă declarațiile SAF-T și formularele de TVA...

Combină agricolă recoltează grâul / Foto / Freepik
Donald Trump

Trump anunță reluarea testelor nucleare americane

Statele Unite vor relua testele nucleare pentru prima...

Muncitori pe șantier
Benzinărie Lukoil
Foto: Pexels.com
Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Facturi. Foto: Freepik.com
Farmacie / Foto: Freepik
Tichete de masă / Foto: DCBusiness
Darea în plată

Darea în plată, atacată la CCR! Ce a decis Curtea

Curtea Constituțională a României a decis că Legea darii...


pixel