Ţările luate în calcul de Volkswagen pentru construirea unei fabrici de baterii

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Volkswagen. Foto: Pexels.com
Volkswagen. Foto: Pexels.com
Volkswagen analizează unde să construiască o fabrică de baterii.

Grupul auto german Volkswagen încă discută unde va construi prima mare fabrică de celule de baterii în afara Europei, a anunţat vineri un purtător de cuvânt, în contextul speculaţiilor privind amplasarea unei astfel de uzine în Statele Unite, transmite Reuters.

"Încă lucrăm din greu pentru a găsi cel mai potrivit loc pentru prima gigafactory din America de Nord, suntem în discuţii constructive, importante", încă nu s-a luat nicio decizie, a explicat oficialul VW.

Consiliul de Supervizare al Volkswagen se întâlneşte vineri pentru a discuta despre o nouă fabrică de producţie în Statele Unite, precum şi o uzină de celule de baterii în America de Nord, au declarat pentru Reuters surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul.

Acestea susţin că Volkswagen va extinde actuala unitate din Chattanooga, Tennessee, pentru a produce modelul ID. Buzz.

Obiectivul Volkswagen este de a ajungă la o cotă de piaţă de 10% în Statele Unite.

Planurile Volkswagen pe termen lung prevăd construcţia a şase fabrici de celule de baterii pentru vehicule electrice în Europa până la finele acestui deceniu. Una dintre uzine, care ar urma să fie inaugurată în 2027, va fi construită în Europa de Est. Împreună, cele şase fabrici de baterii din Europa ale Volkswagen vor putea produce celule de baterii cu o capacitate totală de 240 gigawaţi oră pe an în 2030.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Florin Barbu
Bursa de la București
Miniștrii cabinetului Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Freepik.com
Foto: Freepik.com

Rusia raportează un deficit bugetar de 1,7% din PIB

 Deficitul bugetar a ajuns la 1,7% din PIB, nivelul...

Dolari. Freepik.com
Elon Musk / Foto: Casa Albă / Flickr
Câmp petrolier / FOTO: Freepik
Casă de schimb valutar
Contor electric
Gabriel Biris
Factură energie electrică
ROBOR
Protest al angajaților MIPE
Ștampilă de vot / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Aramco

Surpriză totală, saudiții scumpesc petrolul

Arabia Saudită majorează prețurile la țiței pentru toate...

Cazino
Oameni traversează strada
Membrii SANITAS sunt nemulțumiți
Freepik.com
Carrefour
Dumitru Costin, BNS
Medicamente / Foto: Freepik
Bursa de Valori București
Banca Naționala a României
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 şi 37 de grade, iar cele minime se vor situa între 17 şi 23 de grade.
Centru de date / Foto: Freepik

pixel