Pachetul fiscal va fi decis miercuri. Guvernul vrea legiferarea până pe 7 iulie
Guvernul se află în criză de...
Acesta este ultimul avertisment venit din partea americanilor, însă președintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, a spus că este hotărât să achiziționeze rachetele rusești, chiar dacă acestea nu pot fi integrate în sistemul NATO de apărare antiaeriană.
”Cel mai bun sfat al meu din punct de vedere militar este să nu mergem până la capăt cu F-35, care să fie în dotarea unui aliat care lucrează cu sisteme rusești, îndeosebi sistem de apărare antiaeriană, împreună cu una dintre cele mai avansate capabilități militare”, a declarat generalul de armată Curtis Scaparrotti, în timpul unei audieri în cadrul Comisiei de apărare din Senatul american.
Citește și: Vecinii se înarmează masiv. 44 de miliarde de dolari cheltuite pe armament greu
Anterior, oficialii Pentagonului au anunțat că achiziția de rachete S-400 de către Turcia va determina retragerea ofertei americane de vânzare a unor rachete Patriot, în valoarfe de 3,5 miliarde de dolari.
Luna trecută, ministrul de Externe turc, Mevlut Cavusoglu, a anunțat că achiziția de rachete S-400 este bătută în cuie.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Guvernul se află în criză de...
RO e-Factura devine obligatorie pentru ONG-uri și...
Ministrul Finanțelor, Alexandru...
Adrian Nicușor Nica a fost desemnat pentru a prelua conducerea Agenției...
Autoritatea de Supraveghere...
Compania britanică Nothing...
RAR avertizează că peste 85.000...
Ciprian Tătăruşanu, fostul...
Curs valutar BNR, 1 iulie 2025.
Germania vrea să salveze...
Activele nete ale celor 248 de...
UE cere eliminarea imediată a...
Administrația Fondului pentru...
La 30 iunie 2025, rezervele valutare la Banca Naţională...
DGAF a identificat o fraudă...
Emmanuel Macron trage un semnal...
Renault ar urma să raporteze în...
Guvernul a adoptat, prin Ordonanță de Urgență, abrogarea...
ANAF informează că a identificat o fraudă de peste 1,3...
Grupul bancar spaniol BBVA a anunţat luni că va merge...
Guvernul României a adoptat...