Românii circulă cu trotinetele închiriate pe riscul lor. Zero controale, zero răspundere
Un accident provocat de o...
Potrivit noului se propun ajustări la Regulamentul privind clauzele și condițiile pentru furnizorii de servicii de echilibrare și pentru furnizorii de rezervă de stabilizare a frecvenței. Aceste modificări vizează în special procesele de selecție a ofertelor de energie de echilibrare, aspecte cruciale pentru buna funcționare a pieței energetice.
Principalele schimbări
Modificarea modului de calcul a prețului de dezechilibru: Se introduce un sistem de prețuri finale unice de dezechilibru pentru SEN (Sistemul Electroenergetic Național).
Prețul final va fi determinat ținând cont de costurile efective de echilibrare a sistemului, dezechilibrele participanților la piață și de o componentă de neutralitate financiară a OTS (Operatorul** Pieței de Energie Electrică Spot).
Noi reguli privind participarea la piața de energie de echilibrare
- Se definesc cerințele tehnice și comerciale pe care trebuie să le îndeplinească furnizorii de energie de echilibrare.
- Se stabilesc procedurile de selecție a ofertelor de energie de echilibrare.
- Modificarea regulilor de suspendare și restabilire a activităților de piață:
- Se definește mai clar situațiile în care poate fi suspendată piața de energie electrică.
- Se stabilesc procedurile de restabilire a activităților de piață după o suspendare.
Odată cu intrarea în vigoare a noului ordon se așteaptă ca piața de energie electrică să devină mai eficientă și mai transparentă însă costurile de energie electrică ar putea crește temporar.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Un accident provocat de o...
România se apropie periculos de...
Bursa închide pe minus vineri,...
Sistemul RO e-Transport a...
Andrei Badalov, în vârstă de 62...
IMM România nu este de acord cu...
Fondul Proprietatea a emis...
Românii pot investi din nou în...
Ministerul Finanțelor anunță...
Măsurile fiscale luate în regim...
Informaţii importante de la ANAF pentru contribuabili.
Nutella s-ar putea scumpi...
Indicele ROBOR la trei luni a scăzut, vineri, la 6,99%.
Proiectele de acte normative...
Randamentele scad după haosul...
Cota redusă de TVA este păstrată doar pentru anumite...
Trump și Putin, discuție fără...
Premierul Ilie Bolojan a...
România se confruntă cu o criză...