Vestea aşteptată de cei care vor să lucreze în agricultură, în Marea Britanie

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
foto: pexels.com
foto: pexels.com
Guvernul britanic a anunţat marţi prelungirea, pentru încă cinci ani, a facilităţilor în vigoare care permit exploataţiilor agricole să recurgă la muncitori agricoli sezonieri din străinătate, aceasta fiind doar una dintre măsurile care vizează sprijinirea agriculturii, informează AFP.

Obiectivul este acela de a "da exploataţiilor agricole suficienţi lucrători şi siguranţa că îşi vor putea dezvolta activitatea", a anunţat Ministerul britanic al Mediului şi Agriculturii într-un comunicat de presă.

Acest anunţ vine într-un moment în care relaţiile între guvernul laburist şi fermieri sunt tensionate, aceştia din urmă opunându-se încetării unei scutiri de la plata drepturilor succesorale pentru exploataţiile agricole, decisă de executivul de la Londra.

La nivel mai general, sectorul agricol consideră că nu este îndeajuns de susţinut, în contextul creşterii costurilor şi intensificării constrângerilor de mediu.

Ministrul britanic al Mediului şi Agriculturii, Steve Reed, a fost criticat marţi dimineaţa, în timp ce ţinea un discurs la conferinţa anuală a principalului sindicat agricol, NFU. "Voi considera activitatea mea în cadrul guvernului drept un eşec dacă nu voi reuşi să îmbunătăţesc rentabilitatea fermierilor", a declarat Steve Reed.

În timp ce guvernul laburist a promis că va reduce imigraţia, Ministerul Mediului şi Agriculturii precizează că o "revizuire anuală a cotelor va asigura atingerea unui bun echilibru între susţinerea exploataţiilor noastre agricole şi reducerea progresivă a numărului de vize, pe măsură ce punem la punct soluţii alternative".

De la ieşirea din Uniunea Europeană, agricultura din Marea Britanie suferă de o penurie de mână de lucru, atât în ceea ce priveşte sectorul creşterii animalelor, cel al cultivării legumelor şi cel al horticulturii. Precedentele guverne conservatoare au relaxat, în mai multe reprize, politica migratorie pentru a acoperi acest deficit, cu o cotă crescută la 40.000 de vize acordate în 2022, apoi la 45.000 în 2023 şi 2024.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Contor energie electrică
Bani, lei / Foto: Agerpres
Parlamentul de la Budapesta
Poluare / FOTO: Freepik
Broker de bursă / Foto: Freepik
Factură energie
foto: pexels.com
Contabilitate / Foto: Freepik
La benzinărie / FOTO: Freepik
foto: pexels.com
Bitcoin / Foto: Freepik

Bitcoin se prăbușește sub 87.000 de dolari. Ce s-a întâmplat

Marți, dolarul a rămas stabil, în timp ce investitorii...

Android / FOTO: Freepik
Google / Foto: Unsplash
Stații de încărcare / FOTO: Freepik
Ședință de Guvern / Foto: gov.ro
La bursă / FOTO: Freepik
Vladimir Putin și Donald Trump / Foto: kremlin.ru
Dolari / FOTO: Unsplash
Angajați / Foto: Freepik
Criptomonede
Credit ipotecar / Foto: Freepik
Sediul Ministerului Finanțelor / Foto: Silviu Matei / Agerpres
foto: pexels.com
Donald Trump
Foto: pexels.com
Nvidia / FOTO: Freepik
Lansarea dronei germane Rheinmetall KZO în timpul exercițiului Iron Wolf II în Lituania / Foto: NATO / Flickr
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik

pixel