2023 se arată a fi un an bun pentru turismul din România. INS, cifre oficiale

Autor: Vlad Roibu
Data publicării:
În luna mai a acestui an, comparativ cu luna mai 2022, sosirile în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare inclusiv apartamente și camere de închiriat au crescut cu 12,8%, iar înnoptările au crescut cu 10,1%, arată ultimult raport al Institutului Național de Statistică.

În luna mai 2023, comparativ cu luna mai 2022, la punctele de frontieră, sosirile vizitatorilor străini au crescut cu 13,0%, iar plecările în străinătate ale vizitatorilor români au crescut cu 2,1%

Sosirile înregistrate în structurile de primire turistică (inclusiv apartamente și camere de închiriat), în luna mai 2023 au însumat 1.041,4 mii persoane, în creștere cu 12,8% faţă de cele din luna mai 2022.

Din numărul total de sosiri, în luna mai 2023, sosirile turiştilor români în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare au reprezentat 81,2%, iar sosirile turiştilor străini 18,8%.

Cu 10% mai mulți turștii în luna mai au ales să înnopteze cel puțin o seară într-o unitate de cazare

Înnoptările înregistrate în structurile de primire turistică (inclusiv apartamente și camere de închiriat), în luna mai 2023 au însumat 2.011,4 mii, în creștere cu 10,1% faţă de cele din luna mai 2022.

Din numărul total de înnoptări, în luna mai 2023, înnoptările turiştilor români în structurile de primire turistică cu funcţiuni de cazare au reprezentat 79,3%, în timp ce înnoptările turiştilor străini au înregistrat un procent de 20,7%.

Durata medie a şederii în luna mai 2023 a fost de 1,9 zile la turiştii români şi de 2,1 zile la turiştii străini.

Indicele de utilizare netă a locurilor de cazare turistică, în luna mai 2023 a fost de 26,7% pe total structuri de cazare turistică (inclusiv apartamente și camere de închiriat), în creștere cu 1,3 puncte procentuale faţă de luna mai 2022.

Sosirile vizitatorilor străini în România, înregistrate la punctele de frontieră, în luna mai 2023 au însumat 1197,0 mii persoane, în creștere cu 13,0% faţă de luna mai 2022.

Plecările vizitatorilor români în străinătate, înregistrate la punctele de frontieră, în luna mai 2023 au însumat 1604,5 mii persoane, în creștere cu 2,1% comparativ cu luna mai 2022.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Banca Europeană de Investiții / Foto: BEI
Acces gratuit la apă potabilă în aeroporturile din România. Ce spune Ministerul Transporturilor - FOTO: Freepik@EyeEm
Se modifică modul de acordare a alocațiilor pentru copii
Angajați
TVA / Foto: Freepik.com
masini de lux - FOTO: Freepik@maxmamchurov
Transportul aerian de mărfuri în România, în creștere cu aproape 10% în primele 9 luni din 2025 - FOTO: Freepik@eaktopapps

Recordul absolut pentru piața românească de artă sacră

O icoană pictată de Nicolae Grigorescu în tinerețe a...

Bursa de la București

Bursa de la București urcă

Bursa de Valori Bucureşti a înregistrat săptămâna aceasta creșteri importante

Covrigi. Foto: Freepik.com

Topul patiseriilor din România. Ce arată cifrele

Luca, Petru și Matei își împart piața patiseriilor.

București
Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik

ANAF. Reguli fiscale dure pentru multinaționale în 2026

Reguli noi, controale extinse și deduceri limitate:...

Tancuri rusești
Bani. Foto: Freepik.com

O primărie a fost amendată cu 70.000 de lei

Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...

Toți români vor avea un cont bancar
Ministerul Finanțelor
Vouchere de vacanță
Sediul Oracle din Austin, Texas
RCA

Ce noi reguli RCA se aplică de la 13 decembrie 2025

O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...

Scoaterea banilor din firmă se complică

Adio împrumuturi între firmă și asociat: ANAF schimbă tot

Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...

Mima Lonea din Petrila
Pană de curent / Foto: Freepik
Dolari și aur / Foto: Freepik
trenuri / Foto: Freepik
Lukoil
Femei la cumpărături cu ocazia sărbătorilor de iarnă / Foto: Freepik

pixel