7,3 miliarde $ pentru industria semiconductorilor, program susținut de guvernul de la Seul

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Fabrică de cip-uri
Fabrică de cip-uri
Coreea de Sud pregătește un program pentru a oferi peste 7,3 miliarde de dolari pentru a consolida industria de bază a țării, cea a semiconductorilor, a declarat ministrul de finanțe Choi Sang-mok.

Choi, în cadrul unei întâlniri de vineri cu producătorii locali de materiale, piese și echipamente pentru cipuri, a declarat că guvernul ia în considerare modalități de finanțare a programului de susținere a industriei, a precizat duminică Ministerul de Finanțe într-o declarație. Printre opțiuni se numără finanțarea prin politici de la Banca de stat Korea Development Bank sau un fond comun din finanțări publice, private și politice. Detaliile vor fi anunțate în curând, a declarat Choi, care este și viceprim-ministru al națiunii, notează Bloomberg.

Măsura survine în contextul în care guvernul SUA face presiuni asupra aliaților, inclusiv Coreea de Sud, pentru a înăspri și mai mult restricțiile privind accesul Chinei la tehnologia semiconductorilor. Oficialii americani doresc, de asemenea, ca Coreea de Sud să restricționeze fluxul de echipamente și tehnologii pentru fabricarea de cipuri logice și de memorie de vârf către China, a relatat Bloomberg News.

Coreea, cel mai mare producător de cipuri de memorie din lume, se străduiește să devină dominantă prin investiții de 470 de miliarde de dolari într-un "mega cluster" de semiconductori în afara Seulului, în condițiile în care rivalitatea dintre SUA și China complică lanțurile de aprovizionare. Pentru a susține planul, guvernul a propus măsuri care includ stimulente fiscale pentru investiții.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Schimb valutar / Foto: Freepik
freepik.com
ANAF
Tezaur. Freepik.com
freepik.com
Shein / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr

Retailerul Shein, amendă de 1 milion de euro în Italia

Shein, amendată în Italia pentru afirmații ecologice...

Panouri solare. Freepik.com
Freepik.com
Oficiu Poștal / Foto: Poșta Română
Factură energie electrică

Intervenţie de urgenţă pe lacul Bicaz, după inundaţii

Buzoianu: Am cerut Hidroelectrica şi Apele Române,...

Benzinărie / Foto: Freepik
Freepik.com
concediu medical. pexels.com
Alexandru Nazare
Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Imaginile dezastrului din județul Galați / FOTO: gov.ro
Rafinărie atacată cu drone / Foto: Captură video
Declarația unică - Foto ilustrativ
Foto: Freepik.com
BVB

BVB încheie săptămâna în scădere

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere pe majoritatea indicilor...

ANAF a declanşat operațiunea "Cuibul cu Fantome"

Direcția Generală Antifraudă Fiscală acționează...

Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu

pixel