A început programul "Litoralul pentru toţi". Cât costă o săptămână la mare

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Prețuri considerabil mai mici decât în lunile de vară
Prețuri considerabil mai mici decât în lunile de vară
Lansat cu mulți ani în urmă, programul Litoralul pentru toţi și-a propus dintotdeauna să vină în ajutorul celor vor să petrecă o vacanță la mare, dar nu își permit la prețurile din timpul sezonului propriu-zis. 

În același timp, programul constituie un lucru bun inclusiv pentru hotelieri, care au, astfel, șansa să-și rotunjească veniturile, mai ales anul acesta când Litoralul pentru toți începe cu o lună mai devreme. 

Urmând aceeași strategie, programul se va derula în două etape. Prima parte a început astăzi, 3 mai, și va dura, în principiu, până pe 20 iunie. Urmează apoi două luni și jumătate aproape de sezon tradițional, cu prețuri mai mari, dar și cu mai mult soare, cu o mare caldă, numai bună de scaldat. Acum, în mai poți să te bucuri mai degrabă de priveliște și de aerul curat de pe malul mării. 

A doua etapă a programului are loc la toamnă, anotimpul de aur și care, cel puțin în ultimii câțiva ani, a venit cu temperaturi plăcute și un soare blând, care nu te izgonește în camera cu aer condiționat sau la vreo terasă cum se întâmplă în lunile pline de vară. Deci, a doua etapă începe pe 1 septembrie și se încheie pe 15 octombrie. 

Conform litoralulromanesc.ro, la ediţia din acest an a programului Litoralul pentru toți s-au înscris hoteluri precum Hotel Modern, Hotel Central sau Hotel Voila, din Mamaia, Hotel Vis, Hotel Cupidon sau Hotel Minerva, din Eforie Nord, Hotel Q , din Neptun-Olimp, sau Hotel Dana, din Venus, ori Hotel Corsa, din Mangalia. Reducerile încep de la 5%, cum este cazul Hotelului Yza, din Eforie Nord, putând ajunge la 55%, la Lemon Cliff Luxyry Beach, din Mamaia Nord. 

Prin urmare, în Mamaia o noapte la un hotel de trei stele costă 120 de lei. În general, tarifele pornesc de la 90 de lei. Turiștii care doresc varianta all inclusiv pot opta în favoarea hotelurilor din sudul litoralului care practică acest regim, prețurile variind între 250 și 300 de lei pe noapte de persoană. Aceste preţuri sunt valabile doar prin agențiile de turism, unde se poate plăti și cu voucherele de vacanță. 

În plus, agențiile introduc în aceste pachete și excursii gratuite la cetățile din județ sau la mânăstiri.   

Citește și Peste 100.000 de turiști și vizitatori în weekendul care a trecut, pe Litoral

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

TVA / Foto: Freepik.com
masini de lux - FOTO: Freepik@maxmamchurov
Transportul aerian de mărfuri în România, în creștere cu aproape 10% în primele 9 luni din 2025 - FOTO: Freepik@eaktopapps

Recordul absolut pentru piața românească de artă sacră

O icoană pictată de Nicolae Grigorescu în tinerețe a...

Bursa de la București

Bursa de la București urcă

Bursa de Valori Bucureşti a înregistrat săptămâna aceasta creșteri importante

Covrigi. Foto: Freepik.com

Topul patiseriilor din România. Ce arată cifrele

Luca, Petru și Matei își împart piața patiseriilor.

București
Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik

ANAF. Reguli fiscale dure pentru multinaționale în 2026

Reguli noi, controale extinse și deduceri limitate:...

Tancuri rusești
Bani. Foto: Freepik.com

O primărie a fost amendată cu 70.000 de lei

Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...

Toți români vor avea un cont bancar
Ministerul Finanțelor
Vouchere de vacanță
Sediul Oracle din Austin, Texas
RCA

Ce noi reguli RCA se aplică de la 13 decembrie 2025

O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...

Scoaterea banilor din firmă se complică

Adio împrumuturi între firmă și asociat: ANAF schimbă tot

Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...

Mima Lonea din Petrila
Pană de curent / Foto: Freepik
Dolari și aur / Foto: Freepik
trenuri / Foto: Freepik
Lukoil
Femei la cumpărături cu ocazia sărbătorilor de iarnă / Foto: Freepik
Stradă aglomerată / Foto: John Mitchell / Flickr
Netflix și Warner Bros.
Ghișeu / Foto: Arhivă
Ridesharing

Controale în ride-sharing: 12.358 de autoturisme suspendate

Amenzi de peste 3 milioane de lei și mii de mașini...

Bani
Gabriel Biriș

pixel