Adrian Câciu: Instituțiile statului au ”aplecare” către somn

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Adrian Câciu
Adrian Câciu
EXCLUSIV
Ministrul de Finanțe Adrian Câciu a participat la dezbaterea ”Cum poate deveni piața de capital din România motorul economiei” organizată de DCNews și DCBusiness.

Adrian Câciu a afirmat că vrea să transmită mai multe mesaje despre care consideră că sunt importante ca mesaj pentru că vin din partea ministrului de Finanțe și a început prin a arăta că: ”Astăzi INS a publicat PIB 355,9 miliarde de lei, un rezultat în fapt al modului în care companiile din România au răspuns provocărilor cu care s-au confruntat. Rezultatul este unul pozitiv și în întâmpinarea căruia am venit atât cât am putut din perspectiva Guvernului. Rezultatul se bazează pe consecvență, maturitate a conducătorilor de companii. Pe realizarea unei încrederi pe care o construim, a unui parteneriat între stat și companii. Acest parteneriat trebuie permanent întărit. Aici am o rugăminte către dvs. dar și către companii și mediul de afaceri să ne atragă atenția atunci când începem să adormim, pentru că instituțiile de stat, nu neapărat cei care le conduc, au această ”aplecare” către somn și este bine să fim vigilenți și consecvenți la drumul pe care îl avem”.

Ministrul Câciu a afirmat că: ”Raportat la piața de capital din România, am să spun mereu că este un instrument prin care companiile pot să dobândească lichiditate suplimentară, surse de finanțare suplimentară, capacități financiare”. Ministrul a subliniat că firmele care funcționează pe piata de capital creează încredere, creează capital din capital”.

Oficialul a mai explicat că în acest an, piața de capital din România a fost supusă unor provocări majore, dintr-o evaluare pe care a făcut-o personal. Câciu a explicat că piața de capital din România este una robustă și în evoluție față de 2019 iar ajustarea la care este acum supusă este una conjuncturală. 

Știre în curs de actualizare

 

Youtube video image

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Banca Naționala a României
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 şi 37 de grade, iar cele minime se vor situa între 17 şi 23 de grade.
ANAF
Miraj, efect cauzat de temeratura ridicată / Foto: Jeffrey Beall

Canicula aduce restricții de trafic în Teleorman

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii...

Programul Casa Verde Fotovoltaice
Un călător se uită la avioanele de pe pista de aterizare / Foto: Freepik
Ilie Bolojan, în Parlamentul României / Foto: George Călin / Inquam Photos
Poluare / Foto: Freepik
Energie verde / Foto: Freepik
Ursula van der Leyen și Donald Trump / Foto: Casa Albă

România, în topul celor mai mari prețuri la energie

Prețurile la energie electrică continuă să varieze...

Intrarea în salina Praid / Foto: Alex Nicodim / Inquam Photos
OPEC
Caniculă
Camioanele care au fost depistate de Poliția de Frontieră
Trafic oprit pe Podul Prieteniei
Freepik.com
Freepik.com
Donald Trump / Foto: Casa Albă
Pompieri
Grafică: Oana Pavelescu
Bursa de Valori București
Șofer de camion / Foto: Freepik
Andrei Badalov
Sterică Fudulea
Dan Sucu. Foto: Agerpres
Fondul Proprietatea

pixel