Prințul Harry nici nu a ajuns bine în Canada, că Regatul Unit vuiește din nou pe tema prinților independenți financiar. Este vorba de Peter Phillips, în vârstă de 42 de ani, fiul prințesei Anne și fratele Zarei Tindall. Peter Phillips și Zara nu au titlul de Altețe Regale pentru că la venirea lor pe lume, Prințesa Anne și soțul ei de atunci, căpitanul Mark Phillips, cu care a fost măritată între 1973 și 1992, au refuzat titlurile oferite de suverană. Au vrut o viață normală pentru copiii lor și i-au ținut departe de protocoalele și sarcinile aferente titlurilor regale.
Ducii de Sussex. Ce nume de familie vor purta
Harry nu e singurul prinț care își câștigă singur banii, independent de fondurile Casei regale. Peter Phillips, a apărut într-o campanie publicitară pentru laptele Jersey care e difuzată în China. În reclamă apare sintagma ”Membrul Familiei Regale Britanice Peter Phillips”, ceea ce a declanșat un val de indignare pentru că, teoretic, membrii Casei Regale nu au voie să apară în reclame private.
Peter Phillips declară în reclamă că a fost crescut cu laptele Jersey, muls de la o cireadă care păștea pe lângă Windsor. În reclamă, Peter Phillips este servit ca un prinț, pe un platou de argint și tratat ca un veritabil cap încoronat. Reclama este difuzată de Dragon TV și aparține companiei Bright Diaries, care e deținută de administrația locală din Shanghai.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministerul Finanţelor a...
Preşedintele Statelor Unite a...
Marele club de fotbal trece la...
Analistul economic Cristian...
Cererea pentru extrem de...
Rheinmetall își transformă...
Preşedintele rus a găzduit o...
Principalul producător cubanez...
Miniștrii europeni de externe,...
Contribuabilii trebuie să...
Cazacii ruşi au un cadou pentru...
Banca Națională a publicat...
Pierderile sunt de ambele părți...
UE adoptă al 16-lea pachet de...
România a pierdut titlul de țară cu cea mai mare...
Comisia de muncă din Senat...
Analistul economic Cristian...
Camera Deputaților urmează să...
Berkshire Hathaway, compania legendarului investitor...
Janusz Bugajski, Senior Fellow...
Uniunea Europeană lansează un...
Parlamentul României analizează...
O analiză a Deutsche Bank.
Senatul dezbate un proiect de...
Rețeaua de comunicații Starlink, deținută de miliardarul...