Știrile dimineții. Cele mai importante informații la început de zi
Grupaj de știri.
Agenţia Naţională de Administrare Fiscală a transmis un anunţ referitor la comunicarea menţiunilor privind aplicarea/ieşirea din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor.
Pentru analiza stabilirii plafonului de 500.000 euro în cazul "întreprinderilor legate" având în vedere modificările propuse privind "întreprinderile legate" din proiectul de Ordonanţă de Urgenţă privind reglementarea unor măsuri fiscal-bugetare şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative, aflat pe site-ul Ministerului Finanţelor din 13 martie 2024, urmează ca Ministerul Finanţelor să propună prorogarea termenului prevăzut la art. 55 alin. (2) şi la alin. (5) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, pentru comunicarea către organele fiscale a menţiunilor privind aplicarea/ieşirea din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, de la data de 31 martie 2024 la data de 15 aprilie 2024, inclusiv, informează ANAF.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Grupaj de știri.
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a încheiat sesiunea de...
O estimare sub prognoza FMI,...
Termoenergetica se pregătește...
În același timp, Uniunea Europeană nu intenționează să...
China are în vedere crearea...
„Unii constructori auto ar...
Fondul Monetar Internațional...
Banii vin la timp în luna mai,...
Evoluţiile pe pieţele mondiale...
În Statele Unite, medicamentele...
Dolarul american a pierdut mult...
Când investești într-o companie, este esențial să...
Ministerul de Interne a făcut...
Cine este ”doamna de fier” a...
A fost publicat în Monitorul...
Acțiunile companiei au scăzut...
Programul Rabla 2025 intră în...
Această precizare vine în...
Institutul Naţional de...