Încă o veste proastă pentru români: Creşterea taxelor locale
Taxele locale din România vor creşte, semnificativ, de...
"Văd un risc major de recesiune şi de probleme sectoriale acute, certe, în anumite domenii de activitate, dar toate acestea au şi soluţii. Dacă o companie nu poate salva statul, statul poate salva companiile şi aceasta ca să nu ajungem să le adunăm cu făraşul peste câteva luni de zile. Se impune un pachet de măsuri iniţiate de către Guvernul României pentru a susţine companiile aprig lovite de momentul acesta al crizei generate de coronavirus" , a spus Andreea Paul.
Întrebată dacă există spaţiu fiscal pentru luarea unor măsuri de susţinere a economiei, Andreea Paul a precizat că "statul poate să cadă economic oricât de mult, aproape la infinit, o companie însă nu".
Citește și: Coronavirus. Piperea știe ce vor face băncile în caz de neplată a ratelor
Ca să putem reveni repede după trecerea valului adus de coronavirus trebuie să putem reporni motoarele economice, iar aceasta implică existenţa companiilor, dar dacă nu luăm măsuri pentru susţinerea firmelor vom întârzia foarte mult revenirea economică, a explicat ea.
Andreea Paul a precizat că statul ar trebui să oprească investiţiile care nu ajută economia, dar că nu are în vedere măsuri drastice precum tăieri de salarii şi concedieri.
De asemenea, ar trebui să se onoreze în timp real decontările pentru concediile medicale, să gândim compensarea taxelor şi impozitelor la stat cu veniturile. Andreea Paul susţine că ar trebui analizată suspendarea sau amânarea taxelor şi impozitelor la stat.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Taxele locale din România vor creşte, semnificativ, de...
Cronica unei creșteri anunțate:...
Tesla i-a acordat directorului...
Curs valutar BNR, 4 august.
Începând cu 1 iulie 2025,...
Au fost stabilite noile tarife...
Decizie privind bursele, publicată în Monitorul Oficial.
Shein, amendată în Italia pentru afirmații ecologice...
Bursele asiatice își revin, dar...
Antreprenorii români care vor...
Sprijin financiar în valoare de...
Buzoianu: Am cerut Hidroelectrica şi Apele Române,...
Începând cu luna august 2025,...
Noi informaţii despre starea de...
Ministrul Finanţelor,...
Directoratul Naţional de...
Incendiu la un depozit de...