Cu cât va scădea preţul energiei. Anunţul ministrului Bogdan Ivan
Ministerul Energiei împreună cu...
Proiectul de lege elaborat în acest sens a primit, joi, acordul președintelui țării, astfel că, pentru a intra în vigoare, documentul trebuie publicat în Monitorul oficial.
Principala prevedere a legii este stabilirea unei noi limite maxime de viteză pentru circularea pe drumurile expres - aceasta va fi de 120 km/h, în condițiile în care acum este stabilită la 100 km/h.
Astfel, după aplicarea schimbărilor, în Codul rutier vor exista următoarele limite maxime de viteză în afara localităților:
- pe autostrazi - 130 km/h;
- pe drumurile expres - 120 km/h;
- pe drumurile naționale europene - 100 km/h;
- pe celelalte categorii de drumuri - 90 km/h.
Această limită de viteză va fi valabilă doar pentru autoturisme și anumite motociclete (adică autovehiculele din categoriile A și B), deoarece, pe drumurile expres, camioanele și autocarele (mai precis, autovehiculele din categoriile C, D, D1) vor putea circula cu cel mult 100 de km/h, în timp ce motocicletele de până la 125 cm3 sau cvadriciclurile (mai exact, autovehiculele din categoriile A1, B1, C1) vor putea merge cu 85 de km/h.
Acum, în țara noastră nu există nicio porțiune de drum expres pe care să se poată circula, dar, după cum au tot anunțat autoritățile, se lucrează la mai multe porțiuni de drum expres. Și, în curând, prima porțiune dintr-un drum expres (Craiova - Pitești) va fi deschisă circulației publice, precizează Avocatnet.
Citește și AMENZI mai MARI pentru lipsa Rovinietei
Citește și Alte numere de înmatriculare pentru mașini. Despre ce este vorba
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministerul Energiei împreună cu...
România va dispune, până la sfârşitul acestui an, de...
Ministrul Finanţelor,...
Directoratul Naţional de...
Ultimele informaţii despre...
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere pe majoritatea indicilor...
- TVA mai mare, carburanți mai...
Direcția Generală Antifraudă Fiscală acționează...
Curs valutar BNR, 1 august.
Populația afectată de...
Cu puține zile în urmă, România...
ANAF a publicat calendarul...
Preşedintele SUA a semnat un...
Românii cu venituri reduse...
Bursa de la Bucureşti a deschis cu creşteri pe...
România finalizează negocierile...