Asaltul Capitoliului. Trump, dat în judecată de doi polițiști

Autor: Ciprian Dumitrache
Data publicării:
Cei doi poliţişti care au semnat plângerea, James Blassingame şi Sidney Hemby, susţin că au suferit "răni fizice şi psihologice" în timpul confruntărilor, încurajate potrivit lor de Donald Trump
Cei doi poliţişti care au semnat plângerea, James Blassingame şi Sidney Hemby, susţin că au suferit "răni fizice şi psihologice" în timpul confruntărilor, încurajate potrivit lor de Donald Trump
Doi agenţi din cadrul poliţiei Capitoliului au depus plângere împotriva fostului preşedinte american Donald Trump, pentru incitare la asaltul violent lansat la 6 ianuarie împotriva legislativului american.

Un poliţist a murit şi câteva zeci au fost răniţi în timpul acelui asalt care a marcat profund SUA, informează Agerpres.

Cei doi poliţişti care au semnat plângerea, James Blassingame şi Sidney Hemby, susţin că au suferit "răni fizice şi psihologice" în timpul confruntărilor, încurajate potrivit lor de Donald Trump, aflat în ultimele zile de mandat şi care refuza categoric să-şi recunoască înfrângerea în faţa lui Biden.

"Insurgenţii au fost încurajaţi de comportamentul lui Trump în timpul ultimelor luni (ale mandatului său), care i-a făcut pe susţinătorii săi să creadă afirmaţiile lui false potrivit cărora el era pe punctul de a fi alungat de la Casa Albă din cauza unei fraude electorale masive", subliniază ei în plângerea depusă la tribunalul federal din Washington.

Citește și: Gripen. Avionul militar al suedezilor, cu piese imprimate 3D

"Mulţimea insurgentă, pe care Trump a inflamat-o, încurajat-o, incitat-o, ghidat-o, ajutat-o şi al cărei complice este, şi-a croit drum cu forţa în faţa semnatarilor plângerii şi colegilor lor, urmărindu-i şi agresându-i", continuă ei.

Blassingame, un poliţist afro-american ce lucra de 17 ani pentru poliţia Capitoliului, spune că a fost rănit la cap şi la spate şi că suferă de sechele psihologice în urma evenimentului. El afirmă de asemenea că a fost ţinta unor agresiuni rasiste din partea susţinătorilor fostului preşedinte.

Hemby, în funcţie de 11 ani, a fost lovită la mâini şi genunchi după ce a fost prinsă ca într-o menghină între uşile Capitoliului şi a fost stropită cu substanţe chimice pe faţă şi pe corp în timpul asaltului. "Agentul Hemby are în mod normal un comportament calm, însă i-a fost greu să gestioneze consecinţele psihologice ale atacurilor ce nu mai conteneau", se menţionează în plângere, care enumeră toate ocaziile în timpul cărora Trump pare să fi încurajat insurecţia.

Cei doi poliţişti cer compensaţii în valoare de cel puţin 75.000 de dolari fiecare, precum şi plata unei amenzi al cărei cuantum nu este precizat.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ANAF / Foto: Oana Pavelescu

Ce formulare se depun la ANAF la începutul lui iulie

Contribuabilii înregistrați în scopuri de TVA trebuie...

Asigurări / Foto: Freepik
Casa de schimb valutar: Foto: Oana Pavelescu
Dragos Pislaru, ministrul Investițiilor și Fondurilor Europene
Shell
E-commerce
Oameni pe stradă / Foto: Freepik
Militar sau mercenar?
Cazino / Foto: Freepik
Taxarea prograsivă / Foto: Freepik
STUDIU: Majoritatea consumatorilor globali susţine interzicerea tipurilor de plastic ce nu pot fi reciclate uşor
Nu scăpăm de caniculă

Cod portocaliu de caniculă în București și 12 județe

Capitala şi 12 judeţe din sudul şi vestul ţării se vor...

BVB
Cod roșu de furtună
Freepik.com
Foto: Freepik.com
Uniunea Europeană
Notificare telefon

Nou val de fraude telefonice în numele CEC Bank

Atenție la apeluri înșelătoare: Escrocii se dau drept...

Donald Trump
Curs valutar BNR

pixel