Bilanț COVID-19. Cifrele pandemiei în România. Aproape INCREDIBILE

Autor: Simona Haiduc
Data publicării:
Numărul testelor este foarte mic
Numărul testelor este foarte mic
În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.489 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 333 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, până astăzi, 14.481 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 20.12.2020 (10:00) – 21.12.2020 (10:00) au fost raportate 87 decese (45 bărbați și 42 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău,  Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș,  Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani,  1 deces la categoria de vârstă 40-49 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 28 decese la categoria de peste 80 de ani.

81 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 5 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.430. Dintre acestea, 1.255 sunt internate la ATI.  

Citește și Operațiunea VACCINAREA! Ciucă: Avem tot ce ne trebuie

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.607.030 de teste. Dintre acestea, 7.116 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 5.310 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.806 la cerere. De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 69 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 21 decembrie.

Pe teritoriul României, 41.342 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.738 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 61.868 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 162 de persoane.

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Bursa de Valori București
Ferma de eoliene off-shore
ASF avertizează românii asupra unei noi metode de fraudă
Holcim
Oameni în aeroport / Foto: Freepik
Angajati
Mugur Isărescu
Showroom auto / Foto: Freepik
Freepik.com
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Bani / Foto: DCBusiness
Grecia atacă evaziunea cu inteligența artificială
RBS
Freepik.com
Foto: Pexels.com
Curtea de Conturi
Foto: Freepik.com
Foto: Freepik.com
Premierul Marcel Ciolacu / FOTO: Gov.ro
Mugur Isarescu, guvernatorul BNR
Foto: Freepik.com
Bursa de Valori de la București / FOTO: Facebook
Foto: Facebook Nicusor Dan
Mașină electrică / FOTO: Freepik
Wall Street. Foto: Freepik.com
Guvernul are buzunarele goale / Ilustrație: DCBusiness
ANAF - Declaratia unica
Centrala nucleara. Foto: Pexels.com
Vladimir Putin
Analistul economic Adrian Negrescu / FOTO: Facebook

pixel