Bilanț COVID-19. Peste 300 de pacienți internați la ATI. 1470 cazuri noi

Autor: Delia Gheață
Data publicării:
O evoluție care nu sună deloc bine
O evoluție care nu sună deloc bine
În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.470 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Până astăzi, 34.617 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 01.09.2021 (10:00) – 02.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 26 de decese (9 bărbați și 17 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Ialomița, Neamț, Prahova, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 26 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 de ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 la categoria de vârstă 60-69 ani, 7 la categoria de vârstă 70-79 ani și 8 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități. Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.642. Dintre acestea, 322 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 101 sunt minori, 98 fiind internați în secții și 3 la ATI.
  
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.126.913 teste RT-PCR și 2.451.658 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 16.293 de teste RT-PCR (6.831 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.462 la cerere) și 24.384 de teste rapide antigenice. 

Citește și Spitalul Colentina, Institutul Balș, plus vreo 200 de blocuri, FĂRĂ apă caldă

Pe teritoriul României, 8.545 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.557 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 55.196 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 58 de persoane.

Pe teritoriul României, 8.545 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.557 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 55.196 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 58 de persoane.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Venituri neimpozabile
Șofer de TIR / Foto: Freepik
Coşmarul ROBOR nu se termină / Foto: freepik
Euro / Foto: Freepik
Petarde
REMAT
Semne de circulație / Foto: Freepik
Spital de urgență / Foto: Freepik
Disney
Dumitru Costin, BNS
Irigații / Foto: Freepik
În limuzină / FOTO: Freepik
Platforma de foraj Transocean Barents / Foto: OMV Petrom

OMV Petrom va livra gaze din Neptun Deep Republicii Moldova

Ministrul Energiei a anunţat că o parte din gazele...

Medic / FOTO: Freepik
Panou fotovoltaic / FOTO: Freepik
Tanczos Barna
Bani
Freepik.com
Sanofi
Analizând situații / FOTO: Freepik
Emmanuel Macron / Foto: WEF

Franța și Germania promit reforme economice coordonate

Franța și Germania promit reforme economice coordonate...

JP Morgan / Foto: Ben Sutherland / Flickr

Airbus propune taxarea Boeing în Europa

Constructorul Airbus vine cu o propunere ca răspuns la...

Vladimir Putin / Foto: kremlin.ru

Putin şi Maduro, parteneriat strategic semnat la Moscova

Putin și Maduro semnează un acord de parteneriat...

ANAF / Foto: DCBUsiness
Foto: Freepik.com
Aur
Transport mărfuri / FOTO: Freepik

pixel