Bulgaria, parteneriat cu Japonia în domeniul energiei

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Stâlpi de înaltă tensiune / Foto: Freepik
Bulgaria şi Japonia îşi extind cooperarea în sectorul energetic.

Ministrul Energiei, Zhecho Stankov, s-a întâlnit cu o delegaţie din Japonia condusă de viceministrul Economiei, Comerţului şi Industriei din Japonia viceministrul al Economiei, Comerţului şi Industriei din Japonia, Akiyoshi Kato, care include de asemenea directori ai companiilor cu operaţiuni în Bulgaria, cum ar fi Toshiba, Mitsubishi, Padeco, Panasonic, Hitachi, Kyosan.

Scopul principal al vizitei a fost explorarea oportunităţilor de investiţii şi extinderea cooperării bilaterale în sectoarele strategice.

Stankov a spus că în ultimul an cooperarea dintre cele două ţări în sectorul energetic s-a intensificat semnificativ. El a dat ca exemplu contractul semnat în ianuarie 2025 între Toshiba din Japonia şi consorţiul internaţional ABB/Voith pentru repararea a două unităţi hidroelectrice la hidrocentrala Chaira din sud-vestul Bulgariei. Trei din cele patru unităţi ale centralei ar urma să fie reconstruite în 2026, furnizând o capacitate de peste 600 megawaţi, pentru a susţine sistemul energetic naţional.

Ministrul a subliniat perspectivele excelente pentru extinderea relaţiilor bilaterale, atât la nivel diplomatic cât şi în rândul companiilor, ceea ce ar ajuta la realizarea obiectivelor comune în energie şi inovare.

Vizita delegaţiei guvernamentale japoneze în Bulgaria vine într-un moment cheie, când Guvernul nipon alocă fonduri pentru proiectele energetice din Europa de Est. Discuţiile s-au concentrat pe viitoarele iniţiative strategice din sectorul bulgar al energiei, cum ar fi noi hidrocentrale, proiecte de stocare a energiei, noi unităţi la Kozloduy NPP.

Partea japoneză şi-a exprimat interesul în vederea cooperării în domenii cheie din economia bulgară, inclusiv energia nucleară, hidroelectrică, reţele de distribuţie a electricităţii şi infrastructura digitală.

Vizita oficială a delegaţiei guvernamentale japoneze va continua miercuri cu un forum bilateral de afaceri nipono-bulgar pe teme de infrastructură, energie şi digitizare.

Ştire selectată de BTA pentru promovare şi publicare de către AGERPRES, fără intervenţie pe text, conform acordului de colaborare dintre agenţii.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

ANAF. Freepik.com
Foto: Freepik.com
Bani
Restaurant. Foto: Pexels.com
Freepik.com
Germania / FOTO: Unsplash

Economia Germaniei s-a contractat în trimestrul doi din 2025

Cifre îngrijorătoare privind "motorul economic al...

Factura. Freepik.com
Muncitor în construcții / FOTO: Freepik

Locuri de muncă în ţară şi în străinătate. Vezi oferta

Angajatorii din România pun la dispoziţie 30.868 locuri...

Femeie în aeroport / Foto: Freepik
Euro-dolar / FOTO: Freepik

Festivalul Borșului Lipovenesc de Jurilovca 2025 se suspendă

Ediția din 2025 a Festivalului Borșului Lipovenesc de...

Youtube
Freepik.com
Chei. Freepik.com

Curs valutar: Leul pierde teren în faţa principalelor valute

Moneda naţională s-a depreciat, marţi, în raport cu...

Freepik.com
Vodafone
ROBOR scade, o veste bună
Declaratia unica. Foto: Freepik.com
Bani / FOTO: Freepik

pixel