Cine mai are încredere în dolar?
Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...
Indicele principal BET, care arată evoluţia celor mai lichide 17 companii, înregistra o pierdere de 0,73%, până la 8.626,11 puncte, iar indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, era în scădere cu 0,71%.
Bursa de Valori de la Bucureşti a pierdut în această săptămână
Totodată, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a pierdut 0,63% din valoare, iar reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, s-a depreciat cu 0,19%.
Indicele BET-FI al SIF-urilor era pe minus cu 0,35%.
BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, s-a depreciat cu 1,37%.
Conform datelor BVB, cele mai mari creşteri ale valorii acţiunilor le înregistrau SIF Oltenia (+1,36%), Erste Group Bank AG (+1,03%) şi Nuclearelectrica (+0,51%)
Pe de altă parte, în scădere erau acţiunile Romgaz (-4,55%), Fond Deschis de Investiţii ETF Tradeville (-0,53%) şi IAR Braşov (-0,35%).
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...
Volkswagen ar putea muta o...
România înregistrează progrese...
Traficul pe această cale maritimă egipteană a cunoscut o...
Președintele Franței, Emmanuel...
Președintele Rezervei Federale...
Pentru prima dată în lume,...
Grupaj de știri.
Economia Germaniei a intrat...
Producţia de gaze a scăzut cu...
UBS avertizează asupra...
Instituția financiară austriacă...
China reduce ritmul scăderii...
Trump ar putea renunța în...
Există două situații concrete...
Atenționare de călătorie:...
Președintele interimar Ilie...
Reacţia autorităţilor din China...
Bursa de Valori București...
Astăzi îți atragem atenția...
Plenul Consiliului Superior al...
Criză de forță de muncă în...