Pentagonul a confirmat că forțele SUA de pe Aeroportul Internațional Hamid Karzai din Kabul ar putea distruge orice arme și alte echipamente pe care nu le pot lua cu ele în timp ce se retrag la sfârșitul operațiunilor de evacuare în curs.
Această variantă se conturează a fi tot mai probabilă, pe măsură ce termenul planificat pentru încheierea acestei misiuni, 31 august, se apropie.
"Retragerea personalului și a echipamentelor militare se va face în aceeași manieră în care am face-o oriunde altundeva", a spus John Kirby. "Evident, ne dorim foarte mult să reușim să scoatem și echipamentul și tehnica de luptă împreună cu oamenii noștri. Dacă va trebui să distrugem echipamente militare pe Aeroportul Internațional Hamid Karzai, atunci se va face în mod corespunzător".
Înainte de a retragerea din iulie, armata SUA a distrus o cantitate importantă de muniție la Aeroportul Bagram, care este situat la nord de Kabul.
Publicația Thedrive remarcă faptul că un număr mare de echipamente costisitoare ar putea fi printre cele care trebuie distruse.
Departamentul de Stat al SUA a confirmat deja că nu are intenția de a evacua șapte elicoptere CH-46E Sea Knight din țară și că acestea au fost dezactivate.
New York Times a raportat ieri că un sistem de apărare anti-rachetă, foarte posibil un sistem Centurion C-RAM, a fost distrus săptămâna trecută. Vehiculele blindate ușoare au fost, de asemenea, abandonate după ce au devenit inoperabile.
Citește și: Gazprom a început să pompeze gaze în depozitele din Europa
Rămâne, de asemenea, de văzut dacă trupelor americane li s-ar putea ordona să distrugă sau să dezactiveze orice aeronavă sau echipament rămas pe Aeroportul Internațional Hamid Karzai.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Apple schimbă regulile în App...
Inspecţia Muncii vine cu...
Prețurile petrolului au...
Specialiştii avertizează asupra...
Congres tensionat la Berlin:...
Masayoshi Son, CEO-ul SoftBank,...
Guvernul ia măsuri de urgență...
Cine poate lua voucherele de 50...
Prețul cuprului cu livrare în...
BVB încheie săptămâna în creștere pe majoritatea...
ASF a aprobat, la cerere, retragerea autorizației de...
Premierul Ilie Bolojan a...
Moneda naţională s-a depreciat,...
Guvernul României pregătește un...
Datele provizorii publicate de...
Sindicatul Național APIA...
Biroul Național Confederal al...
Vremea provoacă meteorologii și...
La începutul primei ședințe a...
Guvernul intenționează...
Nike taie costurile, mută...
Uniunea Europeană va păstra...
Contribuabilii înregistrați în scopuri de TVA trebuie...
Salariul minim în Germania ar...