Ce riști dacă te apuci să cauți pe internet cum să faci o bombă. DOCUMENT

Autor: Matei Ion
Data actualizării:
Data publicării:
Cel care cauta pe internet cum se confecționează o bombă riscă până la 12 ani de închisoare
Cel care cauta pe internet cum se confecționează o bombă riscă până la 12 ani de închisoare
O prevedere legislativă inițiată de Ministerul de Interne și care urmează să fie dezbătută în Parlament, prevede că cei care caută explicații despre fabricarea sau folosirea explozibililor, bombelor artizanale, armelor de foc și substanțelor nocive ar putea face până la 12 ani de închisoare.

Mai exact, inițiativa legislativă prevede pedepsirea tuturor celor care primesc documente, indiferent de formatul lor, sau se documentează ei înșiși despre realizarea sau folosirea explozibililor, armelor de foc, a bombelor artizanale, a substanțelor nocive sau periculoase, ori referitor la metode prin care pot comite un act terorist.

Conform proiectulului de act normativ, încălcarea prevederii va reprezenta o infracțiune și se va pedepsi la fel ca deținerea, realizarea sau transportul unor materiale sau dispozitive explozive, adică cu închisoare cuprinsă între cinci și 12 ani de închisoare.

Citește și Cât costă noua armă hipersonică a SUA

În același act normativ este prevăzută și pedepsirea celor care accesează frecvent, prin intermediul calculatorului sau a altor metode de comunicare electronică, materiale de propagandă teroristă. Pedeapsa ar urma să se aplice și celor care dețin astfel de materiale, nu doar celor care le urmăresc online.

Pedeapsa pe care o vor primi cei care caută și accesează, în mod repetat, materiale de propagandă teroristă va putea ajunge, potrivit proiectului legislativ, până la trei ani de închisoare.

Proiectul de act normativ are în vedere și obligativitatea ca furnizorii de servicii de găzduire, de conținut sau de rețele de comunicații electronice destinate publicului, e eliminării sau blocării unor astfel de informații, în caz contrar acestea riscând amenzi care ar ajunge până la 100 de milioane de lei.

Vezi AICI documentul

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

George-Sergiu Niculescu
Foto: Freepik.com
Banca Națională a României

Cât aur şi valută are Banca Naţională în rezerve

La 30 iunie 2025, rezervele valutare la Banca Naţională...

Foto: Facebook Finanțe Sed Lex
La birou / FOTO: Freepik
Emmanuel Macron / Foto: Banca Mondială / Flickr
Renault / FOTO: Unsplash

Guvernul prorogă RO e-Factura pentru două domenii economice

Guvernul a adoptat, prin Ordonanță de Urgență, abrogarea...

Freepik.com

ANAF intră şi în cimitire: Fraudă cu monumente funerare

ANAF informează că a identificat o fraudă de peste 1,3...

Strângere de mână / FOTO: Freepik

BBVA nu renunţă la preluarea Sabadell

Grupul bancar spaniol BBVA a anunţat luni că va merge...

Bursa / Foto: Freepik
Protest spontan al unor angajați ai ANAF din Cluj-Napoca
Dragoș Pîslaru
Gabriel Biriș
„Lo Storto” de la Zaha Hadid, afectat de temperaturi extreme în Italia
Energie / FOTO: Freepik
TVA mai mare, taxe în creștere, consum în picaj!
Președintele Nicușor Dan conduce ședința CSAT
Licitație ANAF pentru lucruri confiscate

OUG adoptată: fără restructurare ANAF pe județe

Guvernul a adoptat luni, 30 iunie 2025, o ordonanță de...

Semiconductori
Agricultură
Miniștrii cabinetului Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Oameni pe stradă
freepik.com
Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
ANAF

pixel