Ce se va întâmpla cu cele 300 de miliarde de dolari înghețați ai Rusiei

Autor: Tanase David Marian
Data publicării:
Dolari / Foto: Freepik
Dolari / Foto: Freepik
Grupul G7 explorează strategii pentru utilizarea rezervelor financiare rusești în valoare de aproximativ 300 de miliarde de dolari, înghețate din 2022 în urma sancțiunilor, în scopul susținerii Ucrainei.

Grupul G7 al națiunilor examinează modalități de utilizare a aproximativ 300 de miliarde de dolari în active financiare rusești înghețate de sancțiuni începând cu anul 2022 pentru a sprijini Ucraina. Această inițiativă vine în contextul continuării conflictului dintre Rusia și Ucraina și a necesității de a oferi sprijin financiar țării afectate.

Ideile discutate includ confiscarea completă a rezervelor rusești și redirecționarea lor către Ucraina sau către un fond special de reconstrucție. Totuși, există îngrijorări privind legalitatea acestui demers și posibilele repercusiuni, inclusiv contestații din partea Rusiei în instanțe internaționale.

O altă propunere este sifonarea profiturilor din activele rusești pe măsură ce acestea ajung la maturitate și direcționarea acestor fonduri către Ucraina. Cu toate acestea, există discuții cu privire la impactul asupra economiei euro în cazul în care alte țări își repatriază rezervele financiare.

Una dintre opțiunile preferate este colateralizarea activelor rusești pentru a obține împrumuturi în locul confiscării lor directe. Acest lucru ar putea facilita un consens între statele G7 și ar putea asigura o soluție mai echitabilă și mai puțin controversată în ceea ce privește utilizarea acestor active pentru sprijinirea Ucrainei.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Charlie Kirk
Donald Trump și regele Charles / Foto: Biroul de presă a premierului Marii Britanii

Trump la Londra, fermecat de coroana britanică

Donald Trump a revenit în Marea Britanie pentru o vizită...

Codul fiscal se modifică / Foto: Freepik

S-a prelungit termenul de înscriere în REGES-ONLINE

La propunerea Ministerului Muncii, Familiei,...

Rabla 2023. Foto: Pexels.com
Wall Street. Foto: Freepik.com

Cu cât a crescut preţul locuinţelor din Bucureşti

Prețurile locuințelor din Capitală, plus 14% față de...

CE oltenia
Foto: Freepik.com
Teambuilding. Freepik.com
O femeie își alimentează mașina electrică / Foto: Freepik
Horațiu Potra / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Foto: Pexels.com
O persoană completează un formular / Foto: Freepik
Plan cadastral / Foto: Freepik
Napolact
Bogdan Chiritoiu / Foto: Oana Pavelescu
Fusion for Energy (F4E) și centru de cercetare CERN au semnat un acord strategic
Alexandru Nazare
Despădurire / Foto: Freepik
Inflația golește buzunarele românilor / Ilustrație DCBusiness
Dealerii Dacia vor promova noul logo al mărcii de la începutul anului viitor, iar primele mașini care vor primi noua emblemă vor apărea pe străzi din a doua jumătate a anului 2022. 
Bursa de Valori București
Inflatie. Foto: Pexels.com
Documente. Freepik.com
Plata POS. Freepik.com

pixel