Cererea de gaz lichefiat aproape se va dubla până în 2040

Autor: Antonia Popescu
Data publicării:
Cererea de LNG (gaz natural lichefiat) ar urma aproape să se dubleze, la 700 de milioane de tone, până în 2040, conform previziunilor companiei energetice Royal Dutch Shell, transmite Reuters.

Anul trecut, cererea a fost de 360 de milioane de tone, în uşoară creştere faţă de nivelul din 2019, de 358 de milioane de tone, în pofida volatilităţii cauzate de restricţiile impuse pentru a stopa răspândirea pandemiei de coronavirus (COVID-19). Preţurile globale ale LNG au atins un nivel scăzut record la începutul lui 2020 dar au încheiat anul la cel mai ridicat nivel din ultimii şase ani, pe fondul redresării cererii în Asia şi al iernii grele, care a afectat furnizarea, se arată în raportul Shell.

Aproape 75% din creşterea cererii pentru LNG va veni din Asia, până în 2040, deoarece producţia internă de gaze scade LNG înlocuieşte sursele de energie cu emisii mai ridicate.

Anul trecut, China şi India au condus redresarea cererii de LNG, în urma pandemiei. China şi-a majorat importurile de LNG cu şapte milioane de tone, la 67 de milioane de tone în 2020, un avans de 11% faţă de 2019.

De asemenea, India şi-a majorat importurile cu 11% în 2020.

Capacităţile noi de producţie de LNG anunţate în 2020 s-au situat la doar trei milioane de tone, în scădere faţă de un nivel aşteptat de 60 de milioane de tone, se arată în raportul Shell. 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Freepik.com

Încă o veste proastă pentru români: Creşterea taxelor locale

Taxele locale din România vor creşte, semnificativ, de...

freepik.com
Elon Musk / Foto: Casa Albă
Schimb valutar / Foto: Freepik
ANAF
Tezaur. Freepik.com
freepik.com
Donald Trump
Shein / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr

Retailerul Shein, amendă de 1 milion de euro în Italia

Shein, amendată în Italia pentru afirmații ecologice...

Panouri solare. Freepik.com
Freepik.com
Oficiu Poștal / Foto: Poșta Română
Factură energie electrică

Intervenţie de urgenţă pe lacul Bicaz, după inundaţii

Buzoianu: Am cerut Hidroelectrica şi Apele Române,...

Benzinărie / Foto: Freepik
Freepik.com
concediu medical. pexels.com
Alexandru Nazare
Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Imaginile dezastrului din județul Galați / FOTO: gov.ro
Rafinărie atacată cu drone / Foto: Captură video
Declarația unică - Foto ilustrativ
Foto: Freepik.com

pixel