Val de radieri. Peste 83.000 de firme au dispărut în 2025
Capitala și marile județe, în fruntea radierilor de...
Dacă București va intra în scenariul roșu, accesul în hipermarketuri, în zona de food court, la spectacole și pe terase va fi permis doar cu prezentarea certificatului verde.
Comitetul pentru Situații de Urgență a adoptat Hotărârea numărul 73 prin care se propune stabilirea unor măsuri necesar a fi aplicate în contextul pandemiei de COVID-19.
Astfel, persoanele vaccinate vor putea ieşi din casă fără restricții, chiar dacă localitățile lor intră în carantină, la incidența de peste 6 la mie, nu peste 4 la mie, aşa cum este acum.
Magazinele se vor închide la ora 18, la o incidența de peste 6 la mie, nu peste 4 la mie, aşa cum este acum, a anunţat, astăzi, premierul Florin Cîţu.
REZULTATE LOTO 23 septembrie 2021. Află NUMERELE CÂȘTIGĂTOARE
Copiii cu vârsta cuprinsă între 6 și 12 ani nu vor mai fi nevoiți să prezinte un test COVID-19.
Certificatul verde va fi folosit la mall
Hotărârea mai prevede delimitarea, la nivelul centrelor comerciale în care își desfășoară activitatea mai mulți operatori economici, a zonelor de servire a preparatelor alimentare sau băuturilor alcoolice și nealcoolice, practic, la mall, astfel încât să poată fi realizat accesul controlat doar pentru persoane testate, vaccinate și trecute prin boală, precum și introducerea unei noi excepții de la interdicția deplasării în afara locuinței la nivelul localităților unde incidența cumulată la 14 zile depășește pragul de 6/1000 de locuitori, pentru persoanele vaccinate care fac dovada îndeplinirii acestei condiții prin intermediul certificatului de vaccinare sau certificatului digital ale Uniunii Europene privind COVID-19.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Capitala și marile județe, în fruntea radierilor de...
Budapesta și Bratislava...
ANAF anunţă o nouă etapă în...
Premierul Ilie Bolojan, vizită...
ANAF a lansat „ANA”, primul...
Nou împrumut uriaş făcut de Ministerul Finanţelor.
Acord de mediu pentru etapa a...
RisCo.ro a făcut o analiză a cifrei de afaceri a celor...
În ianuarie și februarie 2026,...
Comisia Europeană a decis luni...
Continuă campaniile de fraude prin platforme populare...
Vineri și sâmbătă sunt două...
Creştere spectaculoasă a preţului acestui metal preţios.
Noi reguli pentru accizele nearmonizate: Finanțele...
Piața gazelor naturale intră în...
Dolarul american s-a depreciat...
Începutul unui nou an este momentul ideal pentru tineri...
Trăim într-o perioadă în care sentimentul de siguranță...
China a transmis luni că...
Aurul a trecut luni de pragul...
Al doilea incident mortal...
Producătorul francez de alimente și băuturi Vitagermine...