China produce mai mult de o treime din producția globală, începând de la mașini până la telefoane și electronice dar acest lucru pare că nu îi mulțumește pe liderii chinezi. Aceștia sunt îngrijorați de dependența prea mare de SUA pentru produsele de înaltă tehnologie, cum ar fi semiconductorii fabricați în China.
„Tehnologiile de bază sunt în mâinile altora”, iar China este într-o poziție dezavantajoasă, a avertizat dl Miao Wei, care a fost ministru al industriei și tehnologiei informației timp de un deceniu, notează BBC.
Acum este membru al Conferinței consultative politice a poporului chinez (CPPCC), principalul organism consultativ al guvernului.
Deși China produce încă o cantitate semnificativă de produse de consum și industriale, ponderea sectorului producției a scăzut. Anul trecut, producția a reprezentat puțin mai mult de un sfert din PIB-ul Chinei, cel mai scăzut nivel din 2012.
Citește și: Teheranul, păcălit ca în curtea școlii cu imagini prin satelit vechi
"Raportul dintre producția producției și PIB a scăzut prea devreme și prea repede", a spus Miao într-un discurs adresat delegaților CPPCC la Marea Sală a Poporului din Beijing.
China și-a prezentat proiectul de plan economic pentru următorii cinci ani care pune accent pe accelerarea dezvoltării tehnologiilor de vârf, de la cipuri, la inteligență artificială.
Guvernul chinez caută astfel să contracareze mutările administrației Trump, care a blocat accesul Chinei la tehnologia americană. Companiilor chineze, cum ar fi Huawei sau Xiaomi, li s-a interzis accesul la infrastructura critică americană.
Planul cincinal vizează șapte domenii strategice considerate esențiale pentru securitatea națională și include IA, calcule cuantice, neuroștiințe și industria aerospațială.
Planul reiterează dorința Chinei de a crește competitivitatea în dezvoltarea de aeronave, robotică și vehicule cu energie nouă, precum și dezvoltarea în continuare a producției proprii de chipuri.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Conturile Spotify reprezintă active digitale valoroase...
China face un pas înainte în...
A încetat din viaţă Papa Francisc.
Cristina Popescu, directorul...
Șocul comercial declanșat de...
Numărul firmelor dizolvate, în scădere cu 8,73% în...
China acuză SUA de abuz...
Producţia de ţiţei a României a scăzut cu 7, 6% în...
Cifrele săptămânii de la Bursa...
Potrivit unui studiu, circa 15%...
Ucraina ar putea avea nevoie să importe până la 6,3...
Preşedintele Renault,...
Un avion Boeing destinat Chinei...
Numărul locuinţelor asigurate...
Redacţia DC Business vă urează...
Grupaj de ştiri.
În noile condiții generate de războiul tarifelor,...
Indicele dolarului scade sub pragul de 100, în timp ce aliați tradiționali...
Cererea globală de cupru explodează: investiții de peste...
Volkswagen ar putea muta o...