Datoria guvernamentală a României a atins 54,6% din PIB
Ministerul Finanțelor a publicat cifrele exacte.
Această lansare vine la două luni după ce start-up-ul chinez DeepSeek a revoluționat lumea tehnologiei cu robotul său conversațional puternic, dezvoltat la costuri reduse și care funcționează cu resurse mai mici.
Noile modele: X1 și Ernie 4.5
Duminică, Baidu a anunțat pe rețeaua socială WeChat lansarea noului său model de inteligență artificială, X1, care, potrivit companiei, oferă performanțe similare cu cele ale DeepSeek, dar la un cost mai mic, precum și un nou model de bază, Ernie 4.5.
Ernie 4.5 "depășește" modelul GPT-4.5 al americanilor de la OpenAI în "mai multe teste de referință", în timp ce Ernie X1 prezintă "capacități sporite în materie de înțelegere, planificare, reflecție și evoluție", a declarat Baidu.
Acces gratuit prin Ernie Bot
Cele două instrumente gratuite, lansate cu două săptămâni înainte de calendarul inițial, sunt disponibile prin intermediul robotului conversațional Ernie Bot al Baidu.
Până acum, utilizatorii trebuiau să plătească un abonament lunar pentru a accesa cele mai recente modele de inteligență artificială ale companiei.
Planul de a face modelele open-source
Baidu și-a exprimat, de asemenea, dorința de a trece modelele de inteligență artificială ale robotului său conversațional în regim open-source, începând cu 30 iunie, urmând exemplul DeepSeek.
Concurența pe piața chineză
Baidu a fost una dintre primele companii chineze care a lansat o platformă de inteligență artificială generativă în 2023, însă roboții conversaționali ai rivalilor, precum ByteDance, proprietarul TikTok, sau Moonshot AI, au saturat rapid piața.
DeepSeek a schimbat regulile jocului în ianuarie, lansând un model la fel de performant ca ChatGPT, dar cu costuri de dezvoltare mult mai mici.
Integrarea în alte platforme
Companii chineze și agenții guvernamentale s-au grăbit să integreze software-ul DeepSeek în propriile lor instrumente. De exemplu, Baidu a integrat modelul de raționament R1 de la DeepSeek în motorul său de căutare tradițional.
În februarie, Tencent, proprietarul WeChat, a lansat, de asemenea, un nou model de inteligență artificială care, potrivit companiei, răspunde mai rapid decât DeepSeek, utilizând în același timp tehnologia rivalului pentru platforma sa de mesagerie.
Investițiile Alibaba în IA
Tot în februarie, Alibaba a anunțat că va investi 52 de miliarde de dolari în următorii trei ani pentru a dezvolta inteligența artificială. Compania a lansat, de asemenea, o nouă versiune a asistentului său bazat pe inteligență artificială în această lună.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministerul Finanțelor a publicat cifrele exacte.
Bursa de Valori București (BVB)...
Canada plănuiește să-și modernizeze flota submarină până...
Piețele de acțiuni nordice: o oportunitate atractivă.
Este un progres major în...
Compania Berkshire Hathaway are...
Este vorba despre o întreprindere cu activități în...
Apicultorii români solicită...
Prețurile cresc, deși inflația...
Gigantul chinez al...
Doar 73% dintre românii din...
Ce poți să faci când aluminiul pentru doze vine din...
Un scenariu care nu este exclus...
Moneda europeană s-a bucurat, în ultima perioadă, de o...
În grupajul de astăzi găsiți...
În contextul în care agenţia de...
Actualele norme duc la...
Și ce înseamnă această...
Marcel Ciolacu a amintit că...
Un contract pentru livrarea de motoare.
Sunt locuri unde timpul parcă s-a oprit în loc.
Fondul danez AkademikerPension...
Ceea ce înseamnă sute de locuri...
Guvernul portughez a precizat...
Deși este presa să transpună o directivă europeană,...
Cu un stoc impresionant de aur,...
Statele Unite au apelat la Danemarca și alte țări...
O veste bună pentru guvernul...
Este o nouă „febră a aurului”,...