Cifrele Eurostat arată că România stă bine cu deficitul guvernamental

Autor: Simona Haiduc
Data actualizării:
Data publicării:
România a avut în trimestrul aprilie-iunie 2018 cel de al treilea deficit guvernamental din Uniunea Europeană, 2,2% din PIB, fiind devansată doar de Portugalia, cu un deficit de 2,7% din PIB, şi Franţa, 2,5% din PIB, arată datele publicat marţi de Eurostat. 

Cu toate acestea, comparativ cu primul trimestru al acestui an, România a reuşit cea mai mare reducere a deficitului guvernamental din UE, de la 3,7% din PIB în T1 la 2,2% din PIB în T2, adică o scădere de 1,5 puncte procentuale.

Comparativ, deficitul guvernamental a scăzut până la 0,1% din PIB în zona euro în trimestrul al doilea, de la un deficit de 0,2% din PIB în primul trimestru, în timp ce în Uniunea Europeană a scăzut de la 0,5% din PIB până la 0,3% din PIB.

De asemenea, Eurostat a informat că, la finele celui de al doilea trimestru al acestui an, datoria guvernamentală în zona euro a scăzut până la 86,3% din PIB, de la 86,9% din PIB la finele primul trimestru. În Uniunea Europeană datoria guvernamentală s-a redus de la 81,5% din PIB, până la 81% din PIB.

Statele membre cu cea mai mică datorie guvernamentală erau: Estonia (8,3% din PIB), Luxemburg (22% din PIB), Bulgaria (23,8% din PIB) şi România (34,1% din PIB).

În ceea ce priveşte România, cele mai recente date publicate de Ministerul Finanţelor Publice (MFP) arată că execuţia bugetului general consolidat pe primele opt luni ale anului 2018 s-a încheiat cu un deficit de 14,6 miliarde lei, respectiv 1,54% din PIB, mai mult decât dublu faţă de cel din perioada similară a anului trecut, de 6,5 miliarde lei (0,78% din PIB).

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Ilie Bolojan / Foto: gov.ro
Programele AFM se suspendă
Adrian Negrescu
Guvernul are buzunarele goale / Ilustrație: DCBusiness
S-au schimbat regulile achizițiilor publice
London Metal Exchange
Lingouri de aur
Banca Națională a Poloniei
Oameni pe strada / Foto: Freepik
Ministerul Finanțelor
Florin Jianu
Bani. Freepik.com
Proiect / Foto: Freepik
Consiliul Concurenței / Foto: DCBusiness

Protest spontan la Consiliul Concurenţei

Protest spontan al angajaţilor Consiliului Concurenţei,...

Freepik.com
Miniștrii cabinetului Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Cumpărături online / FOTO: Freepik
BVB
Birou. Freepik.com
Foto: Pexels.com
Comisia Europeană propune reducerea folosirii gazelor în UE cu 15%
Dolari. Freepik.com
Donald Trump / Foto: Casa Albă / Daniel Torok
Dragos Anastasiu / Foto: gov.ro

pixel