Clujul, la un pas de a semna contractul pentru construirea metroului

Autor: Matei Ion
Data publicării:
Clujul mai aproape de a începe construirea primului metrou
Clujul mai aproape de a începe construirea primului metrou
Curtea de Apel Cluj a respins contestația făcută de o firmă participantă la licitația pentru studiile la proiectul de metrou și tren metropolitan de la Cluj-Napoca. Contractul se va semna cu câștigătorul în maxim o lună.

Primarul Emil Boc a declarat, miercuri, corespondentului MEDIAFAX, că decizia Curții de Apel Cluj confirmă legalitatea procedurii de achiziție realizată de către Primăria Cluj-Napoca.

„Curtea de Apel Cluj a dat câștig Primăriei Cluj-Napoca în licitația pentru metrou și tren metropoltan și a respins contestația unei firme care a participat la licitație. Sentința este definitivă și menține soluția dată de Primăria clujeană la licitație. Decizia Curții de Apel confirmă legalitatea procedurii de achiziție realizată de către Primăria Cluj-Napoca. Vom semna contractul în perioada următoare, în maximum o lună, și în 14 luni va fi realizată documentația pentru trenul metropolitan și în 27 de luni pentru metrou. Viitorul Clujului îl pregătim acum”, a spus Boc.

Tren metropolitan la Cluj. Boc a găsit asociați

Licitația organizată de Primăria Cluj-Napoca pentru realizarea studiilor de pre-fezabilitate și fezabilitate la metrou și tren a fost contestată în ianuarie 2020.

Purtătorul de cuvânt al Primăriei Cluj-Napoca, Oana Buzatu, spunea atunci că s-a contestat la CNSC faptul că municipalitatea a atribuit contractul unei asocieri de firme dintre care una s-ar fi aflat în conflict de interese.

Primăria Cluj-Napoca a anunțat în 29 octombrie 2019 câștigătorul licitației care va face studiile pentru realizarea metroului și trenului metropolitan, acesta fiind o asociere de firme. Valoarea contractului depășește 30 de milioane de lei.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

freepik.com
ANAF
Tezaur. Freepik.com
freepik.com
Shein / Foto: Dick Thomas Johnson / Flickr

Retailerul Shein, amendă de 1 milion de euro în Italia

Shein, amendată în Italia pentru afirmații ecologice...

Panouri solare. Freepik.com
Freepik.com
Factură energie electrică

Intervenţie de urgenţă pe lacul Bicaz, după inundaţii

Buzoianu: Am cerut Hidroelectrica şi Apele Române,...

Benzinărie / Foto: Freepik
Freepik.com
concediu medical. pexels.com
Alexandru Nazare
Adrian Negrescu / Foto: Agerpres
Imaginile dezastrului din județul Galați / FOTO: gov.ro
Rafinărie atacată cu drone / Foto: Captură video
Declarația unică - Foto ilustrativ
Foto: Freepik.com
BVB

BVB încheie săptămâna în scădere

Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere pe majoritatea indicilor...

ANAF a declanşat operațiunea "Cuibul cu Fantome"

Direcția Generală Antifraudă Fiscală acționează...

Curs valutar. Foto: Mihai Ciobanu
Urmările inundațiilor / Foto: Apele Române
Cosmin Marinescu

pixel