În acest scop, trebuie formulată o cerere de chemare în judecată, cu toate datele necesare și, desigur, solicitarea de anulare a deciziei de concediere, document care, conform Codului muncii, se depune la Tribunalul în raza căruia își are domiciliul angajatul.
Vor fi menționate, de asemnea, pretențiile fostului salariat. Important este ca demersul să fie pornit în termen de 30 de zile de când angajat a fost dat afară de fostul său angajator. Pus în fața unei astfel de situații, acesta din urmă este obligat să își dovedească nevinovația, venind cu documente care să confirme spusele sale. Cu alte cuvinte, fostul angajator trebuie să depună probe în apărarea sa.
Citește și Când nu are voie o companie să concedieze angajați. 3 reguli de bază
Merită precizat, de asemenea, că asttfel de cereri sunt scutite de taxa de timbru și se soluționează în regim de urgență.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ce transformă o locuință într-o...
Ziua de luni, 29 decembrie,...
România se împrumută tot mai...
Numărul firmelor radiate a crescut în primele 11 luni...
Magistrații conduc detașat...
Ideea de a câștiga mai mult fără să muncești mai mult...
Orașul din Grecia care plătește...
Kim Jong Un a ordonat...
Pe măsură ce ne apropiem de...
Anul 2025 a confirmat o orientare a românilor către...
Bucureștiul conduce la numărul...
Imaginea publică a lui Vladimir...
ING: Perspectivele economiei României se îmbunătățesc,...
Intrarea lui Jeffrey Epstein în...
Curs valutar BNR, 24 decembrie.
Banca Centrală a Greciei se aşteaptă ca numărul...
Costul total al Crăciunului în 2025 poate atinge uşor...
Directorul general al companiei TAROM, Costin Iordache,...
În condiţiile în care Bulgaria...
Guvernul a adoptat, în şedinţa...