Covid-19. Cât de periculoase sunt ambalajele alimentelor

Autor: Oana Pavelescu
Data actualizării:
Data publicării:
Franța dă LIBER la cumpărăturile de Crăciun. Totul cu o condiție
Franța dă LIBER la cumpărăturile de Crăciun. Totul cu o condiție
În teorie, specialiștii spun că este posibil să ne infectăm cu noul coronavirus de pe ambalaje.

Studiile de laborator arată că virusul poate supraviețui timp de mai multe ore, dacă nu chiar zile, pe unele materiale de ambalaj, cel mai adesea carton și diverse materiale plastice, spune BBC.

Mai mult decât atât, virusul este mult mai stabil la temperaturi joase, așa cum multe alimente sunt transportate.
Însă, cercetătorii se întreabă dacă același lucru se poate întâmpla și în afara laboratoarelor unde au avut loc testele.

Julian Tang, profesor la Universitatea din Leicester, spune că în lumea din afara unui laborator condițiile de mediu se schimbă rapid de la un moment la altul, ceea înseamnă că virusul nu poate supraviețui atât de mult.

COVID-19. Descoperire șocantă într-un apartament părăsit

Un alt cercetător, Emanuel Goldman, profesor de microbiologie la Universitatea Rutgers, a subliniat că studiile de laborator au folosit probe cu cel mult 10 milioane de particule virale, în timp ce, de pildă, o picătură dintr-un strănut conține în jur de numai 100 de particule virale.

Emanuel Goldman, care și-a publicat concluziile studiului în The Lancet, în luna iulie, spune că: ”În opinia mea, șansele de transmitere prin astfel de suprafețe este foarte mic și numai dacă cineva atinge respectiva suprafață într-un timp scurt după ce aceasta a fost contaminată, respectiv o oră sau două”.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Miniștrii cabinetului Bolojan / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Ilie Bolojan, în Parlamentul României / Foto: George Călin / Inquam Photos
Dolari. Freepik.com
Elon Musk / Foto: Casa Albă / Flickr
Câmp petrolier / FOTO: Freepik
Casă de schimb valutar
Contor electric
Gabriel Biris
Factură energie electrică
ROBOR
Protest al angajaților MIPE
Ștampilă de vot / Foto: Octav Ganea / Inquam Photos
Aramco

Surpriză totală, saudiții scumpesc petrolul

Arabia Saudită majorează prețurile la țiței pentru toate...

Cazino
Oameni traversează strada
Membrii SANITAS sunt nemulțumiți
Freepik.com
Carrefour
Dumitru Costin, BNS
Medicamente / Foto: Freepik
Bursa de Valori București
Banca Naționala a României
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 şi 37 de grade, iar cele minime se vor situa între 17 şi 23 de grade.
Centru de date / Foto: Freepik
Wang Yi
Programul Casa Verde Fotovoltaice
Termocentrala de la Turceni

pixel