COVID-19. Vitamina care salvează mirosului celor care l-au pierdut în timpul bolii

Autor: Oana Pavelescu
Data publicării:
Experții caută soluții pentru cei cu anosmie
Experții caută soluții pentru cei cu anosmie
Universitatea din East Anglia va conduce un studiu de peste 12 săptămâni în care va studia efectul unor picături asupra celor care și-au pierdut simțul mirosului după ce s-au îmbolnăvit de COVID-19.

Este vorba despre picăturile nazale cu vitamina A care ar putea trata pierderea sau alterarea simțului olfactiv la unele persoane care au avut Covid, spun cercetătorii britanici.

Doar unii dintre pacienții voluntari vor primi tratamentul, dar toți vor fi rugați să adulmece mirosuri puternice, cum ar fi ouă stricate și trandafiri.

Testările se vor face prin scanări cerebrale care vor verifica dacă vitamina a reparat căile olfactive lezate sau "nervii olfactivi".

Pierderea sau alterarea simțului olfactiv este un simptom comun al COVID-19, deși multe alte virusuri, cum ar fi gripa, îl pot provoca și ele.

Și în timp ce majoritatea oamenilor recapătă în mod natural simțul mirosului în câteva săptămâni, mulți au rămas cu tulburări olfactive persistente.

Pierderea sau alterarea simțului olfactiv este un simptom comun al Covid, deși multe alte virusuri, cum ar fi gripa, îl pot provoca.

Trucuri de viață

Cei care suferă se anosmie au reușit să ăși îmbunătățească calitatea vieții cu mici trucuri după ce lucruri simple, cum ar fi dușul sau spălatul pe dinți, au devenit neplăcute din cauza simțului olfactiv distorsionat.

Citește și: COVID-19. S-a descoperit ce cauzează formele grave ale bolii

Unii au început să folosească mai intens lămâile sau ardeiul iute pentru a face alimentele să miroasă mai bine.

Bulbul olfactiv

Carl Philpott, de la Școala de Medicină Norwich a UEA și James Paget University Hospitals NHS Trust, a declarat pentru BBC că: "Am avut un efect pozitiv asupra metabolismului. Vrem să aflăm dacă există o creștere a mărimii și activității căilor olfactive deteriorate din creierul pacienților atunci când aceștia sunt tratați cu picături nazale de vitamina A”.

Expertul a mai spus că: "Vom căuta modificări ale dimensiunii bulbului olfactiv - o zonă situată deasupra nasului, unde nervii olfactivi se unesc și se conectează la creier. Vom analiza, de asemenea, activitatea din zonele creierului legate de recunoașterea mirosurilor”.

Vitamina A, sau retinol, ajută la menținerea:

- sistemul imunitar - apărarea organismului împotriva bolilor și infecțiilor

- vederii, în special vederea în lumină slabă

- pielea și mucoasa unor părți ale corpului, inclusiv a nasului

Multe alimente lactate, precum și unele legume, conțin această vitamină solubilă în grăsimi.

Dar persoanele care iau suplimente de vitamina A trebuie să știe că o cantitate prea mare poate fi dăunătoare.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Contor electric
Este o veste bună pentru cele doua banci
Tanczos Barna / FOTO: gov.ro
Alegeri în Germania / FOTO: Freepik
Bani / Foto: Freepik
Taxe
reciclarea textilelor - FOTO: Freepik
Criptomonede / FOTO: Unsplash
Avion de luptă Rafale / FOTO: https://www.facebook.com/thalesgroup
Donald Trump / FOTO: Wikipedia

Air Force One: Donald Trump "nu este mulțumit" de Boeing

Termenele de livrare care ar putea determina...

Elon Musk

Trei scenarii pentru Elon Musk: Un exercițiu de imaginație

Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...

007 / FOTO: Wikipedia
Completare document / FOTO: Freepik
Fermieri
santorini - FOTO: Freepik@saralaphotography94

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini

Ce se întâmplă cu sezonul turistic din Santorini....

Satelit / FOTO: Freepik
slow shopping - FOTO: Freepik
Știrile dimineții / Foto: Freepik

Știrile dimineții. Cinci informații pentru începutul zilei

O selecție a celor semnificative informații ale zilei...

Veniți pentru ce venituri trebuie completată declarația unică
Marcel Ciolacu
Construirea Zidului Berlinului, 1961 / Foto: Arhiva Națională a Germaniei
Litoralul românesc
Recoltarea ceții
Foxconn

Centrala de la Mintia primește o turbină de 800 de tone

Continuă lucrările de modernizare a centralei de la...

Donald Trump / Foto: Casa Albă

Tarife, dobânzi, criptomonede, pariul pe Trump se clatină

La o lună după începutul celui de-al doilea mandat al...

Are cineva nevoie de un cutit de 150.000 de dolari? VIDEO

Un cuțit de 150.000 de dolari ar putea părea pentru unii...

Bursa de Valori București
Oameni pe stradă

pixel