Prețurile la gaz au crescut în acest an, pe măsură ce economiile mondiale se recuperează de la pandemia de coronavirus, iar cererea globală crește mult mai repede decât oferta.
Liderii UE vor discuta săptămâna aceasta dacă această creștere istorică necesită un răspuns coordonat, notează Reuters.
Într-o scrisoare comună adresată șefului miniștrilor de finanțe din zona euro, Paschal Donohoe, Grecia, prin ministrul finanțelor și cel al energiei a solicitat Comisiei Europene să ia în considerare înființarea unui fond la nivelul UE pentru a răspunde eficient creșterilor prețurilor gazelor.
Mecanismul ar putea atrage fonduri din plăți în avans ale cotelor de emisii de carbon, care ar fi alocate țărilor UE pe baza consumului lor de încălzire și energie electrică și a PIB-ului pe cap de locuitor, au declarat ministrul grec de Finanțe Christos Staikouras și ministrul energiei Kostas Skrekas, în scrisoarea comună .
Propunerea elenă include, de asemenea, licitarea unor cote suplimentare de emisii de carbon prin sistemul UE de tranzacționare a certificatelor de emisii de CO2, ceea ce ar aduce venituri suplimentare pentru țările UE pentru a le ajuta să finanțeze scheme de compensare a consumatorilor în sezonul de iarnă.
"Creșterea fără precedent a prețurilor la gaz și, prin extensie, a prețurilor la electricitate, este o provocare majoră pentru toate statele membre ale UE, care nu poate fi soluționată exclusiv la nivel național", se spunea în scrisoare.
Citește și: Criza gazelor dă un impuls ENERGIEI NUCLEARE. Europa își reconsideră poziția
Grecia a declarat că foarte mulți consumatori europeni s-ar putea confrunta cu un cost suplimentar al energiei, estimat la aproximativ 100 de miliarde de euro pentru tot blocul comunitar, în următoarea iarnă.
Liderii Uniunii Europene vor discuta, în octombrie, ideea înființării unei rezerve strategice de gaze a UE și decuplarea prețurilor la electricitate de prețurile la gaz, a declarat marți șeful Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Ministerul Finanțelor...
Alocațiile pentru copii rămân...
Persoanele asigurate în baza...
Campioană de un deceniu la...
O icoană pictată de Nicolae Grigorescu în tinerețe a...
Bursa de Valori Bucureşti a înregistrat săptămâna aceasta creșteri importante
Luca, Petru și Matei își împart piața patiseriilor.
Piața imobiliară din România...
Reguli noi, controale extinse și deduceri limitate:...
Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...
Primăriile pot lua împrumuturi...
Analiza publicată de DCBusiness...
Guvernul clarifică acordarea...
Acțiunile Oracle au scăzut cu...
O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...
Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...
Sistemul energetic românesc...
Leul a avut o evoluție relativ...
Electrificarea liniei ferate...
Dumitru Chisăliță: „Sancțiunile...
Generația Z cumpără cel mai...