Curse regulate pe Marea Neagră pentru turiști între Istanbul și Burgas

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
Foto: Agerpres / Municipalitatea Burgas
Foto: Agerpres / Municipalitatea Burgas
Bulgaria va avea o legătură maritimă cu Turcia, începând cu mijlocul lunii octombrie, pentru cei care vor să călătorească în acest fel.

Operatorul turc de transport IDO va organiza călătorii regulate cu un catamaran de mare viteză între Burgas şi Istanbul, începând din octombrie, a informat joi serviciul de presă al municipalităţii din Burgas.

Prima cursă va fi oferită la preţuri promoţionale, conform informaţiilor de pe site-ul oficial al operatorului. Prima plecare va fi din Istanbul către Burgas în 11 octombrie, în timp ce pe 12 octombrie, catamaranul cu 440 de locuri va naviga în sens invers, prețul unui astfel de bilet este de 29 euro.

Ştire selectată de BTA pentru promovare şi publicare de către AGERPRES, fără intervenţie pe text, conform acordului de colaborare dintre agenţii.

Ce s-a întâmplat cu planurile României pentru astfel de curse turistice?

România a avut în plan dezvoltarea unor curse navale turistice între Constanța și Istanbul, folosind potențialul Mării Negre pentru a atrage turiști. Aceste croaziere erau parte din strategia de revitalizare a turismului maritim și promovarea legăturilor culturale și economice dintre cele două țări. Deși planurile nu s-au concretizat pe scară largă, astfel de inițiative au fost adesea reluate în discuții, în contextul colaborărilor regionale și al eforturilor de dezvoltare a turismului în zona litoralului românesc.

Astfel de curse ar fi beneficiat de interesul crescut pentru croazierele pe Marea Neagră, o regiune încărcată de istorie și frumusețe naturală, oferind turiștilor șansa de a explora atât plajele românești, cât și puncte de atracție culturală din Istanbul. De asemenea, astfel de curse ar fi fost un element important în turismul de lux, îmbinând explorarea maritimă cu vizitele în orașe istorice precum Constanța și Istanbul.

Dacă ideea va fi reactivată, croazierele între Constanța și Istanbul ar putea deveni o atracție majoră pentru turiștii din toată Europa și nu numai.

 

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Angajați
TVA / Foto: Freepik.com
masini de lux - FOTO: Freepik@maxmamchurov
Transportul aerian de mărfuri în România, în creștere cu aproape 10% în primele 9 luni din 2025 - FOTO: Freepik@eaktopapps

Recordul absolut pentru piața românească de artă sacră

O icoană pictată de Nicolae Grigorescu în tinerețe a...

Bursa de la București

Bursa de la București urcă

Bursa de Valori Bucureşti a înregistrat săptămâna aceasta creșteri importante

Covrigi. Foto: Freepik.com

Topul patiseriilor din România. Ce arată cifrele

Luca, Petru și Matei își împart piața patiseriilor.

București
Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik

ANAF. Reguli fiscale dure pentru multinaționale în 2026

Reguli noi, controale extinse și deduceri limitate:...

Tancuri rusești
Bani. Foto: Freepik.com

O primărie a fost amendată cu 70.000 de lei

Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...

Toți români vor avea un cont bancar
Ministerul Finanțelor
Vouchere de vacanță
Sediul Oracle din Austin, Texas
RCA

Ce noi reguli RCA se aplică de la 13 decembrie 2025

O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...

Scoaterea banilor din firmă se complică

Adio împrumuturi între firmă și asociat: ANAF schimbă tot

Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...

Mima Lonea din Petrila
Pană de curent / Foto: Freepik
Dolari și aur / Foto: Freepik
trenuri / Foto: Freepik
Lukoil
Femei la cumpărături cu ocazia sărbătorilor de iarnă / Foto: Freepik
Stradă aglomerată / Foto: John Mitchell / Flickr
Netflix și Warner Bros.
Ghișeu / Foto: Arhivă
Ridesharing

Controale în ride-sharing: 12.358 de autoturisme suspendate

Amenzi de peste 3 milioane de lei și mii de mașini...


pixel