Declaraţia UNICĂ 2019. Schimbări majore faţă de 2018

Autor: DCBusiness Team
Data actualizării:
Data publicării:
ANAF așteaptă declarațiile
ANAF așteaptă declarațiile
Deocamdată, termenul de depunere a declației unice pentru estimarea veniturilor din țară pe 2019 și pentru veniturile realizate în străinătate anul trecut este 15 martie. Dar, spre deosebire de anul trecut, în 2019, ea ar trebui trimisă exclusiv online. În orice caz, până acum nu s-a revenit asupra acestui aspect. 

În ceea ce privește plata, termenul limită a rămas martie anul viitor. Se pare însă că nu vor mai fi acordate bonificații, legislația fiscală neavând nici o mențiune în acest sens. Pentru moment.

Pe de altă parte, crește plafonul declarației unice comparativ cu cel de 22.800 lei din prezent. Astfel, persoanele fizice care obțin venituri extrasalariale vor depune declarașia daca vor avea un venit de cel puțin 24.600 lei.

Citește și Patru modificări fiscale majore pentru persoanele fizice

Această schimbare care este rezultat al majorării, de la 1 ianuarie 2019, a salariului minim pe economie de la 1.900 la 2.050. Astfel, dacă venitul minim salarial al angajatului va ajunge la 2.070 de lei, plafonul pentru depunerea declarației va fi de 23.840 de lei.

Cine trebuie să depună

- persoanele fizice care realizează, individual sau într-o formă de asociere, venituri/pierderi din România sau/şi din străinătate, care datorează impozit pe venit şi contribuţii sociale obligatorii, potrivit prevederilor Codului fiscal.

- persoanele fizice care nu realizează venituri şi care optează pentru plata contribuţiei de asigurări sociale de sănătate.

Cum se depune

Prin mijloace electronice de transmitere la distanță, conform prevederilor în vigoare. Sunt două variante:

- prin serviciul ”Spațiul privat virtual” (SPV)

- pe site-ul eguvernare.ro, cu semnătură electronică.

Ce alte noutăți sunt incluse

Față de formularul din 2018, au fost făcute câteva modificări. Iată câteva dintre ele:

- includerea rubricilor necesare stabilirii de către contribuabili a impozitului pe venit şi a contribuţiilor sociale datorate pentru anul 2018.

- includerea unei secţiuni pentru declararea impozitului pe veniturile din jocuri de noroc ca urmare a participării la jocuri de noroc la distanţă şi festivaluri de poker, realizate în perioada 1 ianuarie - 22 martie 2018, inclusiv.

- includerea unei secţiuni care să sprijine contribuabilii la stabilirea sumei de plată.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Banca Europeană de Investiții / Foto: BEI
Acces gratuit la apă potabilă în aeroporturile din România. Ce spune Ministerul Transporturilor - FOTO: Freepik@EyeEm
Se modifică modul de acordare a alocațiilor pentru copii
Angajați
TVA / Foto: Freepik.com
masini de lux - FOTO: Freepik@maxmamchurov
Transportul aerian de mărfuri în România, în creștere cu aproape 10% în primele 9 luni din 2025 - FOTO: Freepik@eaktopapps

Recordul absolut pentru piața românească de artă sacră

O icoană pictată de Nicolae Grigorescu în tinerețe a...

Bursa de la București

Bursa de la București urcă

Bursa de Valori Bucureşti a înregistrat săptămâna aceasta creșteri importante

Covrigi. Foto: Freepik.com

Topul patiseriilor din România. Ce arată cifrele

Luca, Petru și Matei își împart piața patiseriilor.

București
Mai mulți angajați lucrează într-un birou / Foto: Freepik

ANAF. Reguli fiscale dure pentru multinaționale în 2026

Reguli noi, controale extinse și deduceri limitate:...

Tancuri rusești
Bani. Foto: Freepik.com

O primărie a fost amendată cu 70.000 de lei

Autoritățile au confiscat primul utilaj folosit ilegal...

Toți români vor avea un cont bancar
Ministerul Finanțelor
Vouchere de vacanță
Sediul Oracle din Austin, Texas
RCA

Ce noi reguli RCA se aplică de la 13 decembrie 2025

O parte dintre modificările aduse Legii RCA prin actul...

Scoaterea banilor din firmă se complică

Adio împrumuturi între firmă și asociat: ANAF schimbă tot

Împrumuturile între firme și asociați intră sub reguli...

Mima Lonea din Petrila
Pană de curent / Foto: Freepik
Dolari și aur / Foto: Freepik
trenuri / Foto: Freepik
Lukoil
Femei la cumpărături cu ocazia sărbătorilor de iarnă / Foto: Freepik

pixel