În plină degringoladă, Germania, prima economie a UE, își decide viitorul
Favoriți în sondaje,...
Fiona Onasanya, o avocată în vârstă de 35 de ani, a fost exclusă din Partidul Laburist, dar a rămas în parlament ca independent.
Alegătorii din circumscripţia sa Peterborough, din estul Angliei, au decis însă altfel: aproape 28% dintre ei au semnat o petiţie pentru a cere revocarea sa, peste pragul de 10% necesar pentru revocarea unui ales.
Fiona Onasanya devine astfel primul membru al Camerei Comunelor demis prin această procedură, introdusă în 2015 de fostul premier conservator David Cameron.
Ea li se aplică deputaţilor găsiţi vinovaţi de o infracţiune şi condamnaţi la o pedeapsă cu închisoare, suspendaţi din Camera Comunelor pentru cel puţin zece zile sau găsiţi vinovaţi de declaraţii false în deconturile de cheltuieli.
Citește și: Folosirea bărcilor, una dintre grijile deputaților! Ce au decis aleșii noștri
În urma revocării Fionei Onasanya, la Peterborough vor fi organizate alegeri anticipate, pentru care Partidul Laburist a propus data de 6 iunie, un scrutin care se anunţă foarte disputat.
În 2017, Fiona Onasanya l-a învins pe candidatul conservator cu o majoritate de numai 607 voturi, iar acest partid mizează pe recâştigarea mandatului.
Pe de altă parte, şi recent înfiinţatul Partid Brexit al lui Nigel Farage speră să obţină primul său loc în Camera Comunelor, profitând de puternicul sentiment anti-UE din Peterborough.
La referendumul din iunie 2016, alegătorii din această circumscripţie au votat în procent de 61% pentru ieşirea ţării din Uniunea Europeană.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Favoriți în sondaje,...
Se dorește verificarea...
După o serie impresionantă de...
Litiul, cobaltul și nichelul...
Oficial BCE: „Am putea ajunge la acest nivel în câteva...
Autoritățile din Grecia monitorizează situația seismică
Angajații federali obligați să...
România, în fruntea producției...
Ursula von der Leyen merge luni la Kiev, iar Emmanuel...
SUA apără acordul propus de...
O decizie dificilă pentru...
Președintele argentinian Javier...
Care este țara europeană care plătește abonamentul...
Guvernul s-a decis în privința...
Despre ultimele decizii ale președintelui Trump, despre...
Rating susţinut de apartenenţa...
Cum poți obține 500 de lei de...
Un avertisment adresat în...
Ministrul Finanțelor se află la...
Declinul social-democraților...
Portofoliul Berkshire Hathaway,...
SUA reacționează la taxele...
Reciclarea textilelor,...
Pe de altă parte, Bitpanda, a...
Rețea extinsă de conducte...
Termenele de livrare care ar putea determina...
Cel mai bogat om din lume, devenit mâna dreaptă a...