Chisăliță: România, campioană la poveri în factura la energie
Scumpirea energiei din ultimii...
Echipa democratului a luat imediat notă de o etapă care permite ''un transfer de putere paşnic şi fără probleme''.
Preşedintele republican în exerciţiu nu a recunoscut în mod direct victoria lui Joe Biden, promiţând să continue o ''luptă dreaptă'' în timp ce demersurile sale în justiţie se înmulţesc, fără succes, pentru a încerca să demonstreze fraude în alegerile din 3 noiembrie.
''Cu toate acestea, în interesul superior al ţării noastre, recomand'' ca agenţia guvernamentală responsabilă pentru transferul de putere să facă ''ceea ce este necesar în ceea ce priveşte protocoalele şi am cerut echipei mele să facă acelaşi lucru'', a scris Trump pe Twitter.
Această agenţie, GSA (General Services Administration), a trimis anterior o scrisoare prin care îl informa pe Joe Biden că este deschisă calea pentru tranziţie.
Administraţia Trump trebuie să recunoască oficial că Joe Biden este preşedintele ales pentru ca echipa de tranziţie a democratului să poată începe să primească informaţii clasate top-secret şi să discute cu echipele existente în diferitele ministere.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Scumpirea energiei din ultimii...
Ministerul Finanțelor a...
Volumul comerţului cu amănuntul a crescut cu 2,3% în...
Cei peste 43.000 de utilizatori...
Statele membre ale Uniunii...
Moneda națională s-a depreciat...
Scăderea consumului s-a...
Ramona Colea, CEO FlightClaim,...
Legea 239/2025, criticată de...
Atenţionare privind tentativele de fraudă prin metoda...
În luna noiembrie 2025 s-au...
În perioada 1 ianuarie - 30...
Agricultorii și crescătorii de animale din sindicatul...
Sindicaliştii Cartel Alfa explică cu cât ar fi trebuit...
Ministerul Finanțelor a aprobat...
Serviciul internațional de...
Economia globală se îndreaptă spre un deficit sever de...
Guvernul britanic, sub presiune...
Alexandru Nazare își prezintă...
Disputa dintre Compania...
România a îndeplinit integral și la termen Ținta 267 din...
Dumitru Chisăliță, președintele...