Facturi mai mici și independență energetică. 150 milioane EUR pentru stocarea a 1000 MW

Autor: DCBusiness Team
Data publicării:
Capacități de stocare
Capacități de stocare
Ministerul Energiei continuă programul de investiții pentru modernizarea sistemului energetic și a lansat în consultare publică un nou apel de proiecte, finanțat din Fondul pentru Modernizare, destinat sprijinirii investițiilor în baterii de stocare a energiei electrice. Bugetul total al schemei de ajutor de stat este de 150 milioane EUR, sumă nerambursabilă.

Stocarea energiei, prioritate zero pentru Ministerul Energiei

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, subliniază că dezvoltarea capacităților de stocare este esențială pentru securitatea energetică a României și reducerea dependenței de importuri:

"Avem aceeași deviză ca în primul mandat: investiții, investiții, investiții. Fiecare MW nou în sistemul energetic național înseamnă facturi mai mici pentru români și companiile românești. Mai mult, aceste proiecte ne apropie de obiectivul zero: independența energetică a României și eliminarea dependenței de resursele rusești."

Burduja a menționat că până acum au fost semnate contracte de 80 milioane EUR pentru stocare prin PNRR, iar în cadrul Fondului pentru Modernizare au fost deja alocate 150 milioane EUR pentru baterii behind-the-meter, destinate parcurilor eoliene și solare existente.

"Acum ne pregătim să lansăm un nou apel, de încă 150 milioane EUR, pentru baterii standalone, destinate echilibrării sistemului energetic național. Ținta noastră este să avem cel puțin 1000 MW capacitate de stocare în următorii doi ani, exact cât am fi putut avea la Tarnița-Lăpuștești, proiect pe care l-am relansat după decenii de uitare”, a declarat ministrul Energiei.

Apel de proiecte pentru companiile din sectorul energetic

Noul apel de proiecte vizează dezvoltarea capacităților de stocare a energiei electrice provenite din surse regenerabile – solară, eoliană și hidroelectrică – printr-o procedură de ofertare concurențială, unde principalul criteriu de selecție va fi valoarea ajutorului de stat solicitat raportată la MWh.

Cine poate aplica?

  • Microîntreprinderi, întreprinderi mici și mijlocii (IMM-uri)

  • Întreprinderi mari, inclusiv firme nou-înființate

  • Regii autonome

Toți beneficiarii trebuie să fie înregistrați la ONRC în România și să depună proiecte individuale.

Calendar și finanțare

Perioada de depunere a proiectelor va fi anunțată pe pagina oficială a Ministerului Energiei (www.energie.gov.ro), iar proiectele selectate vor primi finanțare nerambursabilă.

Ministerul Energiei pregătește, de asemenea, promovarea proiectelor de baterii pentru 2025, investiție ce necesită confirmarea Băncii Europene de Investiții.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News

Ţi s-a părut interesant acest articol?

Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.

Reperele zilei

Ştiri Recomandate

Freepik.com
O combină recoltează grâu / Foto: Freepik
Metrou București
Petrol / FOTO: Freepik
Ghișeu
Gazprom
Sala de ședință din clădirea Guvernului
Contrabanda cu tutun
Cimitir de mașini
Freepik.com
ANAF / Foto: DCBusiness
Banca Naționala a României
Google
Județele cu cel mai mare șomaj sunt și cele mai sărace
Atacul de noaptea trecută asupra Teheranului / Captură video
Novo Nordisk / FOTO: Site-ul companiei daneze
Livrator / Foto: Freepik
Tanczos Barna, ministrul Finanțelor
Banca / FOTO: Unsplash

Consiliul UE face permanentă o derogare-cheie pentru bănci

Uniunea Europeană a decis să mențină permanent...

Iran
Agenția Fitch Ratings / FOTO: https://www.facebook.com/fitchratings/photos
Sebastian Burduja
Euro / Foto: Freepik
Freepik.com

pixel