Şedinţă a Coaliţiei pentru bugetul pe 2026, salariul minim și reforma administrației
Liderii coaliţiei de guvernare...
”Din 2020 şi fetele pot da admitere la şcoala de pompieri. Pentru a se înscrie la examen, fetele vor trebui să îndeplinească aceleaşi condiţii ca şi băieţii”, a anunţat, marţi, MAI.
Condiţiile pe care trebuie să le îndeplinească fetele care vor candida sunt: să aibă diplomă de Bacalaureat, 18 ani împliniţi, să nu fie urmărite penal, iar media generală la purtare în liceu să nu fie mai mică de 9.
Pentru examenul de admitere din ianuarie 2020 vor fi scoase la concurs 300 de locuri, dintre care 275 sunt pentru subofiţeri pompieri şi 25 pentru maiştri militari. Locurile vor fi comune, pentru băieţi şi fete.
Cursurile vor începe în februarie şi se vor încheia în luna decembrie.
Cei interesaţi se pot înscrie la concursul de admitere la sediile ISU judeţene unde îşi au domiciliul sau la sediul ISU Bucureşti-Ilfov, până la data de 15 noiembrie 2019.
Jandarmii și pompierii din Buzău acționează în localitățile afectate de inundații
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCBusiness și pe Google News
Ţi s-a părut interesant acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCBusiness pentru a fi la curent cu cele mai importante ştiri despre evoluţia economiei, modificările fiscale, deciziile privind salariile şi pensiile, precum şi alte analize şi informaţii atât de pe plan intern cât şi extern.
Liderii coaliţiei de guvernare...
Piața muncii din România intră...
Veşti bune pentru şoferi.
Controale mai dure, camere...
Prețurile petrolului au scăzut...
Investitorii individuali din...
Guvernul a adoptat o ordonanță...
Românii nu mai cred în...
Directoratul Național de...
Curs valutar BNR, 16 decembrie...
Numeroase obligaţii fiscale...
Averea netă a miliardarului...
Compania saudită Midad Energy a devenit unul dintre...
ANAF a dat publicităţii...
România se poziționează în...
Vânzarea bunurilor personale...
Kaufland România anunță programul de funcționare al...
Decalajul de încasare a TVA a...
Președintele României a semnat...
Anunţul momentului de la Casa...
Negocierile de pace dintre...
Programul Rabla Auto 2025 se...